7 trendów w sprzedaży na 2017. Czy sprzedawcy będą jeszcze potrzebni?

Handshake isolated on business background

Czy działy sprzedaży są jeszcze potrzebne? W świecie, gdzie coraz więcej zakupów robimy przez internet, sami zbierając potrzebne informacje, to coraz bardziej realistyczna wizja – chyba że przedefiniujemy rolę handlowców w procesie zakupowym oraz relację, w jaką wchodzą z klientem. Bo z pewnością tradycyjny, nachalny handlowiec musi już odejść na emeryturę. Dlaczego?


Niezwykłe doświadczenie zakupowe? Pobierz darmowego ebooka, by je dostarczyć


Czynniki przemiany

Na zmianę pozycji sprzedawców wpływają 2 główne czynniki.

Po pierwsze, chodzi o sieć i o nowy dostęp do informacji. Klient uzbrojony w smartfon ma bajecznie łatwy dostęp do wiedzy (opisu produktu, recenzji, zastosowań). Kiedy kontaktuje się z handlowcem, ma już zazwyczaj precyzyjny obraz sytuacji oraz szczegółowe pytania.

Po drugie, konsumenci są zmęczeni nachalną sprzedażą, do jakiej ich przyzwyczailiśmy. Sprzedawcy po prostu przegięli! W społecznym odbiorze każdy handlowiec to akwizytor lub performer rodem z telezakupów, który wciska nam absurdalne, niepotrzebne produkty. To nie sprzyja budowaniu zaufania.

 

(Artysta Oskar Dawicki parodiuje logikę tradycyjnej sprzedaży, gdzie o każdym produkcie mówimy tak samo. Czy sprzedaje kapcie, czy postmodernistyczny obraz, handlowiec nie wychodzi z roli i powtarza cały czas te same wyuczone frazesy)

 

Wniosek? Sprzedawcom coraz ciężej zachować swoją tradycyjną rolę. Muszą się zmieniać, zaś te zmiany idą najczęściej w którymś z tych 7 kierunków.

1. No sales

Czy umiesz sobie wyobrazić firmę bez działu sprzedaży? Coraz więcej przedsiębiorstw się na to decyduje: chcą dać swoim klientom totalnie wolną rękę w dokonaniu wyboru i nie zatrudniają osób, które mają ten proces przyspieszyć.

 

Przykład? Atlassian, firma działająca w B2B, produkująca oprogramowanie w modelu SaaS. W tej branży przeznacza się 80% – 120% zysku na marketing i sprzedaż w przeciągu pierwszych 3 lat.

Atlassian polega głównie na poleceniach i marketingu szeptanym. Nie ma sprzedawców ani targetów. Po prostu pozwalają leadom dokonać wyboru w swoim tempie. Mają przejrzysty cennik, więc nie ma tu miejsca na nagabywanie klientów zniżkami.

 

[komentarz Business Insider]

 

Długo wyobrażano sobie, że przez internet możemy sprzedawać mniejsze towary codziennego użytku, ale kiedy przyjdzie do większych produktów, nikt nie będzie chciał ich kupić przez sieć. Bo przecież trzeba dotknąć, pomacać, zobaczyć na żywo. Tak myślano, dopóki Tesla Motors nie wprowadziła sprzedaży przez sieć. I świetnie sobie radzi! Klient przechodzi na stronę Design Studio, gdzie sam kompletuje swój samochód. Strona www kalkuluje koszt oraz rozkłada ewentualnie sprzedaż na raty. I to wszystko w branży, która znana jest z agresywnych sprzedawców.

 

Wizjonerskie firmy nie boją się inaczej myśleć o sprzedaży i roli sprzedawców: na przykład rezygnując z nich w ogóle.

2. Szybkość

Najważniejszym kryterium decydującym o zakupie jest dziś szybkość reakcji handlowca na zainteresowanie klienta. Kiedy ktoś wypełnia formularz kontaktowy na stronie, istotne jest, by szybko sporządzić konkretną ofertę i wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie. Chodzi o reakcję w czasie rzeczywistym. Jednak jak to wdrożyć w praktyce?

 

3. Technologia + człowiek

Dzięki wykorzystaniu w działach sprzedaży połączenia rozwiązań Marketing Automation z czynnikiem ludzkim.

 

System pozwala zidentyfikować zainteresowanie użytkownika – np. widzimy, że kontakt wszedł na stronę www i przejrzał dany materiał. Jednak sama ta wiedza czy sam alert wysłany do sprzedawcy są bezużyteczne bez doświadczenia i umiejętności handlowca. Ten zanim podniesie słuchawkę, zrobi szybki research : tak w crmie, jak i na stronie leada czy w jego kanałach social media.

 

Dzięki temu utalentowany sprzedawca nie dzwoni na ślepo, wszędzie powtarzając ten sam tekst, ale dopasowuje moment kontaktu do sytuacji (np. kiedy lead odwiedził naszą stronę) i do wiedzy o jego potrzebach. Na przykład tak:

„Dzień dobry, pani Karolino, tu Roman Zygmunt z firmy Stefan. Widziałem, że pobrała Pani ebooka z najlepszymi darmowymi narzędziami online dla małego biznesu. Przejrzałem Pani stronę www i konta w social media i chciałbym Pani kilka z nich polecić szczególnie. Mam wrażenie, że się przydadzą. Wysyłam do Pani te materiały. Gdyby miała Pani jakieś pytania, proszę dzwonić lub pisać!”

 

Tak osobisty kontakt z klientem możliwy jest jedynie pod warunkiem wdrożenia technologii marketingu, ale sam software nie wystarczy.

 

4. Agile selling, czyli o elastycznych sprzedawcach

Być może uważasz „agile” za kolejny buzzword, który nic nie oznacza. Jednak przyjmij jedynie do wiadomości rozpoznanie, które za nim stoi: że dziś podróż zakupowa klienta nie jest linearna.

 

Sprzedawcy zakładają często, że wszyscy konsumenci przechodzą tę sama drogę: trafiają na stronę, pobierają materiał, po 2 tygodniach są gotowi do rozmowy o umowie, po kolejnych 2 ją podpisują albo nie. Zamykają się na inne możliwości: np. takie, kiedy klient na własną rękę zrobił sporą część researchu i jest gotowy do zakupu od razu przy pierwszej wizycie, albo kiedy lead jest wstępnie zainteresowany, ale nie ma teraz środków na taka inwestycję (jednak może mieć je np. za pół roku).

 

W metodologii agile do każdego z nich zaadresujesz inną komunikację. Gorącego leada łatwo zidentyfikujesz z wykorzystaniem Marketing Automation oraz wyczujesz gotowość zakupową – przejdziesz więc od razu do rzeczy. Z kontaktem, który nie ma teraz środków, postąpisz inaczej – zaznaczysz w systemie, żeby skontaktować się ponownie za kilka miesięcy, ale jednocześnie upewnisz się, że otrzymuje treści edukacyjne i będziesz regularne podsyłał wartościowe materiały.

 

5. Współpraca z działami marketingu

Historia animozji między działami jest tak długa, jak sam biznes. Marketerzy narzekają, że sprzedawcy nie wykorzystują dostarczanych leadów, nie poważają przygotowywanych materiałów ani nie doceniają ich pracy. Sprzedawcy narzekają na jakość generowanych leadów i marudzą że marketerzy nie przyczyniają się do generowania zysku. Któryż sprzedawca nie nazwał złośliwie marketingu „działem produkowania smyczy i koszulek?”

 

Jednak dzięki systemom Marketing Automation możliwe jest ściślejsza współpraca między działami. Ustalenie wspólnej definicji leada oraz jego gotowości do zakupu (zakwalifikowanie do obróbki przez sprzedaż) zapewnia użytkownikom płynną podróż zakupową: stopniowo otrzymują informacje i zawiązują więź z firmą.

 

6. Inbound sales, czyli sprzedaż przychodząca

Na zasadzie analogii do inbound marketingu, mówi się czasem o sprzedaży inbound, czyli przychodzącej. Taki model oparty jest przede wszystkim o nieinwazyjność i niewymuszanie niczego na kliencie, jedynie na bycie jego asystentem. Nacisk położono tu na wykorzystanie kontekstu i dopasowanie komunikatu do sytuacji. W jaki sposób może się to wydarzy? Na przykład kiedy dokładnie sprawdzamy historię danego leada przed kontaktem albo kiedy staramy się maksymalnie go wyedukować: podsyłamy mu materiały i chcemy rozwiązać problem oraz dostarczyć mu potrzebną wiedzę.

 

7. Sprzedaż bez sprzedawania

Możesz pomyśleć o samym procesie sprzedaży zupełnie inaczej, zmieniając podejście i sposób budowania relacji z klientami. Świetnym przykładem takiej zmiany jest projekt Amandy Palmer, piosenkarki i artystyki, która w swoim słynnym wystąpieniu TED wyjaśniła, jak zarabiać, prosząc.

 

„The Art of Asking” mówi o podejściu do crowdfundingu. Amanda daje to, co tworzy, za darmo: możesz pobrać jej piosenki za darmo. Możesz ją nagrywać podczas koncertów. Jednocześnie, wiele dając od siebie, artystka nie boi się też prosić: na przykład na Kickstarterze o środki na wyprodukowanie nowej płyty czy na Twitterze o nocleg w nieznanym mieście.

 

Palmer nie myśli o swoich odbiorcach jak o klientach, ale jak o ludziach, którym ufa. Ona wspiera ich, oni wspierają ją. Nie chodzi tu tylko o crowdfunding, ale o zaufanie. Zaufanie, które oznacza otwarcie się na drugą stronę, na prawdziwą interakcję.

 

Nie namawiamy do tego, byś poszedł dokładnie tą drogą, ale pomysł Amandy może być bardzo inspirujący dla marek. Jeśli dajesz swoim klientom coś za darmo (wartościowe materiały, spotkania z ekspertami, konsultacje, przestrzeń do networkingu, etc), to możesz również oczekiwać wzajemności i prosić ich: o podzielenie się twoim materiałem, o rozpowszechnienie informacji, o recenzję.

 

Podsumowanie

Sprzedawcy muszą się zmienić i zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • czas: ważne są szybkie reakcje
  • elastyczność: zapomnij o jednolitej drodze zakupowej klienta. Zrezygnuj ze skryptu. Dostrzeż różnorodność Twoich klientów, inny bagaż, z jaki każdy z nich trafia na Twoją stronę www
  • otwórz się: na współpracę z działem marketingu i na inne relacje z klientami. Ni bądź akwizytorem. Nie bądź nachalny. Spróbuj raczej myśleć o sobie jak o asystencie. Zapytaj: jak mógłbym pomóc tej osobie? Może jakieś materiały, które produkuje nasz dział marketingu, byłyby przydatne? Wpis na blogu, ebook, case study? A może webinarium? Może coś z Twojego doświadczenia?
  • Technologię: rozwiązania Marketing Automation pomogą Ci wyegzekwować powyższe, np. przez monitoring leadów i alerty.

 

Obserwujecie te trendy w swoich firmach lub w swoim środowisku? Które z nich wydają się Wam najistotniejsze?

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO
SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO

    SALESmanago, wiodąca platforma CDP i Marketing Automation, z entuzjazmem informuje o istotnych zmianach w swoim zespole kierowniczym. Zmiany mają na celu optymalizację procesu dostarczania rozwiązań dla segmentu średnich przedsiębiorstw.    Po 13 latach kierowania rozwojem firmy w roli Dyrektora Generalnego, współzałożyciel SALESmanago, Grzegorz Błażewicz, obejmuje nieoperacyjną rolę członka Rady Nadzorczej. Będzie tam odpowiadał […]

30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.
30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.

    Jak prześcignąć konkurencję eCommerce za pomocą czegoś tak prostego jak szablony wiadomości e-mail? Chcemy czy nie, email marketing pozostaje potężnym narzędziem do angażowania klientów, zwiększania sprzedaży i ostatecznie – wyprzedzania konkurencji. Dzięki odpowiednim strategiom i dobrze opracowanym szablonom e-mailowym można skutecznie komunikować się z odbiorcami, budować trwałe relacje i zwiększać zyski.   Poniżej […]

Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago
Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago

  Pitbull West Coast stanęło przed wyzwaniem – jak wyróżnić się na zatłoczonym rynku i jeszcze bardziej zaangażować swoją społeczność? Odpowiedzią była współpraca z SALESmanago a zwrot z inwestycji (ROI) osiągnął 2947%   Pitbull West Coast to marka odzieżowa, zainspirowana kulturą uliczną i sportami walki. Budując swoją przewagę konkurencyjną i strategie zaangażowania społeczności, firma napotkała […]

Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie
Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie

    W coraz bardziej konkurencyjnym świecie eCommerce istnieją pewne nakazy i zakazy, jeśli chodzi o zachęcanie klientów do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Czynność ta nazywana jest konwersją i jest to najważniejszy wskaźnik, który musisz obserwować, planując budowanie swojej firmy i zwiększanie przychodów – w końcu sklep internetowy z milionami odwiedzających, który nie sprzedaje, […]

Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!
Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!

    W świecie, w którym technologia i handel coraz bardziej się przenikają, firmy eCommerce znalazły się na rozdrożu, szukając sposobu na romans z generatywną sztuczną inteligencją. Niedawno opublikowany raport Gartnera, zatytułowany „4 Ways Generative AI Will Impact CISOs and Their Teams”, dostarcza informacji na temat przyszłości cyberbezpieczeństwa w erze AI. Zatem, entuzjaści eCommerce, jeśli […]

Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać
Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać

    Segmentacja jest znana marketerom już od dłuższego czasu. Jednak w większości przypadków, przypomina raczej nieoszlifowany diament. Wraz z ciągłymi zmianami w technologii wykorzystywanej do zbierania danych, nowymi pokoleniami konsumentów, którzy wymagają wysoce spersonalizowanych treści oraz z ostatnimi zmianami w zachowaniach zakupowych, które spowodował COVID-19, aktualizacja sposobów segmentacji danych stała się kluczowa. Segmentowane kampanie […]

5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce
5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce

    Hipersegmentacja w eCommerce to trend, który ma szansę zdominować rynek na dłuższy czas. Segmentacja 1:1 pozwala tworzyć na masową skalę oferty dopasowane indywidualnie do każdego odbiorcy. Ma to wpływ na przychody w sklepie i CLV jego klientów. Jak konkretnie można zastosować hiperpersonalizację w różnych typach eCommerce? Oto 5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji. […]

Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago
Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago

    W stale ewoluującym świecie eCommerce, firmy nieustannie poszukują innowacyjnych sposobów na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej. Trudno przecenić tu rolę analityki predyktywnej. Jej wieloaspektowość ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i sukcesu branży.   Szklana kula dla marketingowców   Analityka predyktywna to gałąź analityki danych, która wykorzystuje dane historyczne, algorytmy statystyczne oraz technologię uczenia maszynowego […]

[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”
[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”

    Już teraz możesz obejrzeć nagranie naszego ostatniego webinaru, poprowadzonego przez Director Solutions Consulting w SALESmanago, Aleksandra Skałkę.    Kliknij i odkryj:   – Taktyki wdrożone przez najlepiej prosperujące firmy eCommerce w 2023 r. – Najważniejsze trendy w eCommerce na lata 2023/2024: Sztuczna inteligencja, prywatność danych, dane stron zerowych i inne. – Nowe technologie […]