Rzetelne recenzje, szczególnie w branży e-commerce sprawiają, że sklep staje się wiarygodny. Skoro inni klienci mu zaufali oznacza to, że jest on sprawdzony.
Potwierdza to fakt, że aż 75% konsumentów czyta opinie zamieszczone w Internecie, a 40% z nich twierdzi, że były one czynnikiem decydującym podczas dokonywania zakupu.
 

 

Im więcej opinii tym lepiej, ponieważ to dzięki nim można zwiększyć sprzedaż ale jak sprawić, aby nasi klienci chętniej recenzowali nasze produkty?
 
Buduj zaufanie

Bez wątpienia jednym z najistotniejszych czynników motywujących klientów do dokonania zakupu online jest ogólne zaufanie do sklepu, na które składa się nie tylko profesjonalny wygląd strony internetowej, polityka prywatności, zasady zwrotu ale także istotną rolę pełnią widoczne opinie o produktach.
 
Wiadomość po zakupie

Pierwszym i najistotniejszym krokiem jest wysłanie maila do kontaktu z podziękowaniem za zrealizowany zakup wraz z prośbą o wystawienie opinii. Ważne jest to, aby wysłać go w odpowiednim czasie; należy mieć pewność, że produkt został już doręczony.
W zależności od produktu powinniśmy dać klientom czas na przetestowanie i sprawdzenie zakupionych produktów przez co możemy liczyć na wiarygodną opinię.

Do wysyłki maila po zakupie warto wykorzystać reguły automatyzacji lub workflow.
W mailu z prośbą o opinie można również umieścić dynamiczny mechanizm, który według ustalonego wcześniej scenariusza wyświetli produkty powiązane ze zrealizowanym wcześniej zamówieniem. Dzięki temu zabiegowi można zwiększyć szansę na zmotywowanie obecnych klientów do dokonania ponownego zakupu i tym samym na zwiększenie sprzedaży.
 
Wykorzystaj serwisy ocen

W mailu z prośbą o wystawienie opinii możesz również dodać odnośnik do serwisów ocen, takich jak Ceneo, Opineo, które tworzą bazy obiektywnych opinii zarówno o sklepach, firmach jak i produktach. Dzięki temu sprawisz, że recenzje dotyczące twojego sklepu zostaną przeczytane przez większą liczbę odbiorców.
 
Wabik

W celu zachęcenia klientów do recenzowania produktów, korzystnie jest zaoferować im coś w zamian, co sprawi, że chętnie będą przesyłać swoje opinie. Świetnie sprawdzi się tutaj rabat na kolejne zakupy, darmowa dostawa, czy inny drobny upominek.
 
Zbieranie gwiazdek

Aby usprawnić klientom proces recenzowania zakupionych produktów korzystnie jest oprócz pola na wpisanie opinii wstawić też możliwość oceniania produktów za pomocą gwiazdek.
Zasada jest prosta; im lepszy produkt, tym ma więcej gwiazdek.
Jest to świetne rozwiązanie dla zabieganych klientów, którzy nie mają czasu na napisanie szczegółowych opinii; za pomocą zaledwie jednego kliknięcia mają możliwość ocenienia produktu.
 
Pamiętaj o podziękowaniu

Nie zapomnij wysłać podziękowania po dodanej opinii. Dzięki temu sprawisz, że klienci poczują się ważni i docenieni.
Pamiętaj też, by maile nie były bezosobowe, wykorzystaj siłę elementów personalizowanych, które bez wątpienia sprawią, że poprawisz statystyki wysyłanych maili, o czym przeczytasz na naszej stronie ⤵️

Personalizacja wiadomości e-mail i komunikatów wyświetlanych na stronie


 
Zapewnij anonimowość

Wystawieniu rzetelnych opinii sprzyja anonimowość. Nie wymagaj od swoich klientów podania danych personalnych podczas uzupełniania formularza z wystawieniem recenzji, przez co klienci poczują się swobodniej i pewniej, tym samym chętniej podzielą się swoimi doświadczeniami odnośnie całego procesu dokonywania zakupu, kontaktu ze sprzedawcą czy samego produktu.
 
Baza najlepiej ocenianych produktów

Wykorzystaj informacje o zebranych już opiniach. Na swojej stronie możesz stworzyć specjalną zakładkę, w której umieścisz listę najlepiej ocenianych produktów.
 
Nagradzaj

Pamiętaj, żeby wynagradzać najlepsze opinie w swoim sklepie. W tym celu możesz systematycznie organizować konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, które będą przyznawane kontaktom,wystawiającym najbardziej rzetelne i wiarygodne recenzje.
Warto również wyróżnić te opinie spośród innych oznaczając je ramką w widocznym kolorze.
 
Nie bój się negatywnych opinii

Każda recenzja, nawet ta negatywna jest istotna dla konsumenta. Usuwając negatywne opinie pozbawiasz swoich klientów wiarygodnej informacji o produkcie.
Należy pamiętać, że nawet w negatywnych recenzjach można doszukać się czegoś pozytywnego. Pokaż swoim klientom, że reagujesz na niezadowalający zakup. W przypadku negatywnej opinii zaoferuj klientowi rekompensatę. Dzięki temu poświadczysz, że obsługa sklepu, procedury zwrotu czy reklamacji są na wysokim poziomie.
 
Bądź lepszy niż konkurencja

Wraz z ciągłym wzrostem liczby sklepów internetowych rośnie też konkurencja. W dzisiejszych czasach klienci mają szeroki wybór produktów. Sklepy często oferują te same lub podobne towary ale to właśnie wystawiona opinia często staje się czynnikiem determinującym zakup.
Warto ją wzbogacić udostępnieniem na stronie internetowej informacji o zdobytych certyfikatach, wyróżnieniach, dzięki temu zdobędziesz jeszcze większą szansę na wzrost zaufania wśród konsumentów i tym samym na stały wzrost przychodów firmy.
 
Podsumowując, zbieranie opinii konsumenckich pozwala na budowanie zaufania wśród potencjalnych klientów i tym samym na motywowanie ich do dokonywania zakupu.
Między innymi dzięki profesjonalnym zdjęciom produktu, szczegółowemu opisowi i udostępnionym opiniom konsument przed realizacją zakupu może stwierdzić czy dany produkt spełnia jego oczekiwania.

Warto również podkreślić, że zbieranie recenzji, analizowanie ich i stałe opracowywanie jak najkorzystniejszej oferty sprawia, że nie tylko utrzymywana jest stała relacja z klientem ale także budowany jest wiarygodny wizerunku w sieci a to co sprawia, że marka staje się silniejsza.