22 sprawdzone sposoby na wkurzający i nieskuteczny email marketing

Depositphotos_12390098_s-2015Dziś gratka dla prawdziwych twardzieli: podpowiadamy, jak szybko i skutecznie pogrążyć najlepszą kampanię email marketingową. Zbieramy sprawdzone i powszechnie stosowane sposoby na totalne zniszczenie – praktyki te mogą na lata obniżyć dostarczalność Twoich wiadomości i zrujnować zaufanie odbiorców. Większość z nich polega na strachu przed klientem i odmowie komunikacji z nim.

Do dzieła!

 

Budowa listy i spam

 

1. Im więcej, tym lepiej: ślij maile codziennie, bo przecież w nawale bodźców czytelnik łatwo może o Tobie zapomnieć. A nuż przegapisz moment, kiedy będzie on gotowy wydać pieniądze? Kiedy widzi Twoją wiadomość za każdym razem, kiedy sprawdza pocztę, Wasza więź staje się silniejsza, odbiorca oswaja się z marką.

 

2. Za rzadko: lub nieregularnie. Wysyłaj newslettery bez planu, kiedy się złoży. W efekcie odbiorcy nie wiedzą, czego oczekiwać, kiedy dostają dwa maile w ciągu tygodnia po roku milczenia.

 

3. Nigdy nie usuwaj adresów z listy: nie po to miesiącami budujesz listę adresów, by potem przekreślić te wysiłki jednym ruchem. Dostajesz zwrotki? Może właściciel kiedyś zacznie zaglądać do tej skrzynki i doceni marketera, który o nim nie zapomniał? Albo ktoś wejdzie tu przypadkiem? Nigdy nie wiadomo, co się zdarzy, więc nie ma co pochopnie usuwać adresów. Higiena bazy danych to mit!

 

4. Czy link wypisu z listy działa? I czy on tam w ogóle jest? W sumie nigdy tego nie sprawdzałeś i nigdy ten problem nie spędzał Ci snu z powiek.

 

5. Przechytrz klienta: dodaj w tytule Re:, Odp: lub Fwd, sugerując, że Twój mail jest częścią istniejącej konwersacji. Kiedy odbiorca otworzy maila, jest Twój!

 

6. Zgoda? Jeśli ktoś podał Ci email albo w jakikolwiek inny sposób, własnym sprytem i przedsiębiorczością wszedłeś w jego posiadanie, to możesz z nim robić, co uważasz, w tym dopisać do listy mailingowej. Podwójny opt-in to totalna fanaberia.

 

Temat i treść emaili

 

7. Śliski temat: służy do tego, by skłonić użytkownika do otwarcia. Wszystkie chwyty w tym celu dozwolone! Kuś promocjami, stosuj CAPS LOCKA i wiele wykrzykników!!! Jeśli dasz dużo wykrzykników, odbiorca na pewno zauważy Twój komunikat.

 

8. Nudny temat: przecież użytkownik wie, że treść będzie ekscytująca, więc nie ma co zbyt długo męczyć się nad rzeźbieniem tematu. Poza tym, co jest złego w „Naszym listopadowym newsletterze”?

 

9. Dużo treści, dużo słów: wiadomo nie od dziś, że ludzie lubią dużo czytać. Najlepiej sprzedają się grube książki, a najskuteczniejsze są treściwe newslettery. Jak człowiek zmęczony po całym dniu pracy siada przed komputerem, to taki długi mail o wkrętach od razu go odpręża i zachęca do zakupu.

 

10. CTA? Przecież to samooczywiste, co ma zrobić użytkownik – wejść i kupić. Jasne! Po co mu tam jeszcze coś dopisywać? Ma wystarczająco dużo treści.

 

11. Email = oferta. W jakim innym celu miałbyś wysyłać mailing, jeśli nie z ofertą? Dzielenie się wiedzą czy porady to nie Twoja działka. Jak chcą się czegoś dowiedzieć, to niech poszukają sami albo zadzwonią. Przecież nie jesteś tu dla ich wygody, prawda?

 

12. Niespójność: wysyłaj maile od różnych nadawców i lekceważ jednolitą koncepcję wizualną. Przecież wiedzą, że Ty to Ty!

 

13. Odsyłaj do strony głównej. Lub do kategorii z kilkoma tysiącami produktów. Dedykowane landing pages? Bez przesady, nie opłaca Ci się robić LP do każdej kampanii (więc nie robisz do żadnej, bo mówisz sobie: Czemu miałbym robić LP właśnie do tej?)

 

14. Ja, Ja, Ja. Wiadomo: Twój newsletter, to Ty jesteś tu najważniejszy. Skup się na opisie swojego produktu i na tym, czemu jest świetny. Nie interesuj się za bardzo klientem i unikaj jak ognia narzędzi, które mogą Cię do niego niebezpiecznie zbliżyć – np. Buyer Persona.

 

Personalizacja

 

15. Nie wysyłaj innych maili niż masowe: skoro się namęczyłeś, żeby przygotować mailing, to znaczy, że jest dobry i wszystkim będzie doskonale pasować. Po co Ci dynamiczne maile 1-do-1 i punktowa komunikacja z klientami?

 

16. Więcej marketingu w wiadomościach transakcyjnych: każda okazja, by zakomunikować klientowi świetność Twojej oferty, jest dobra! Dlatego zawalaj maile transakcyjne treściami marketingowymi tak, ze użytkownikowi trudno znaleźć w nich informacje, których potrzebuje (np. kiedy przyjdzie jego zamówienie). Więcej, więcej ofert!

 

17. Personalizacja jest dla mięczaków. Przecież wszystkich na świecie interesuje całość Twojej oferty – czemu miałbyś profilować komunikację? Naprawdę są ludzie, których nie ciekawią kosiarki spalinowe?

 

18. Email to komunikacja w jedną stronę: Ty mówisz, klient słucha. To absurdalne, żebyś zadawał mu pytania w mailu i pozwalał odpowiadać na swój newsletter albo interpretował jego zachowanie (kliknięcia) jako odpowiedź.

 

Analityka i narzędzia do email marketingu

 

19. Testy A/B to marnowanie czasu: doprawdy, nie ma się co skupiać na drobiazgach w stylu „buton po prawej czy po lewej”. Ponieważ Twój mailing olśniewa uniwersalną wspaniałością, nie musisz się uciekać do tak nędznych sztuczek.

 

20. Czy jest coś nudniejszego niż analityka? Nie ma. Możesz owszem czasem pooglądać raporty i statystki, ale co z tym potem zrobić?

 

21. Jak Twój email wygląda na urządzeniu mobilnym? Nie przejmuj się tym! Kto normalny otwiera maile na komórce? Przecież po to ma komputer!

 

22. Nie używaj Marketing Automation: nie potrzebujesz personalizacji maili ani optymalizacji czasu ich dostarczenia, a wiadomościami dynamicznymi 1-do-1 serdecznie pogardzaj. Automatyzacja marketingu jest zbędna!

 

Strach źródłem błędów

 

Z czego najczęściej biorą się katastrofy email marketingu? Jak wskazuje powyższa lista, głównie … ze strachu. Z obawy przed utratą okazji, przed testowaniem innych rozwiązań, przed nowymi narzędziami, a przede wszystkim przed konfrontacją z prawdziwymi klientami – łatwiej nam myśleć o nich jak o jednolitej masie, zamiast zobaczyć w nich realne osoby. Masa przyjmie wszystko, nie oponuje, jest abstrakcyjna. Kiedy myślisz o konkretnych klientach, ich potrzebach i emocjach, możesz dostrzec, że Twój marketing po prostu nie ma prawa działać. Czemu ktoś miałby w to kliknąć? Czy ten temat naprawdę ekscytuje? Czy cała moja baza powinna czytać tę wiadomość?

Nie bój się swoich klientów. I przestań myśleć o nich jak o jednolitym zbiorze, który przyjmuje wszystkie Twoje praktyki. Zacznij sensowną personalizację i rozmowę: pytaj! Rób ankiety! Wysuwaj wnioski na podstawie analityki (kliknięcia czy lekceważenie to też sposób, w jaki odbiorca mówi, czy coś mu się podoba)! Testuj!

 

Dowiedz się więcej

 

Czy jesteś spammerem?

Jak pisać newslettery, które użytkownicy naprawę czytają?

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.
30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.

    Jak prześcignąć konkurencję eCommerce za pomocą czegoś tak prostego jak szablony wiadomości e-mail? Chcemy czy nie, email marketing pozostaje potężnym narzędziem do angażowania klientów, zwiększania sprzedaży i ostatecznie – wyprzedzania konkurencji. Dzięki odpowiednim strategiom i dobrze opracowanym szablonom e-mailowym można skutecznie komunikować się z odbiorcami, budować trwałe relacje i zwiększać zyski.   Poniżej […]

Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago
Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago

  Pitbull West Coast stanęło przed wyzwaniem – jak wyróżnić się na zatłoczonym rynku i jeszcze bardziej zaangażować swoją społeczność? Odpowiedzią była współpraca z SALESmanago a zwrot z inwestycji (ROI) osiągnął 2947%   Pitbull West Coast to marka odzieżowa, zainspirowana kulturą uliczną i sportami walki. Budując swoją przewagę konkurencyjną i strategie zaangażowania społeczności, firma napotkała […]

Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie
Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie

    W coraz bardziej konkurencyjnym świecie eCommerce istnieją pewne nakazy i zakazy, jeśli chodzi o zachęcanie klientów do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Czynność ta nazywana jest konwersją i jest to najważniejszy wskaźnik, który musisz obserwować, planując budowanie swojej firmy i zwiększanie przychodów – w końcu sklep internetowy z milionami odwiedzających, który nie sprzedaje, […]

Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!
Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!

    W świecie, w którym technologia i handel coraz bardziej się przenikają, firmy eCommerce znalazły się na rozdrożu, szukając sposobu na romans z generatywną sztuczną inteligencją. Niedawno opublikowany raport Gartnera, zatytułowany „4 Ways Generative AI Will Impact CISOs and Their Teams”, dostarcza informacji na temat przyszłości cyberbezpieczeństwa w erze AI. Zatem, entuzjaści eCommerce, jeśli […]

Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać
Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać

    Segmentacja jest znana marketerom już od dłuższego czasu. Jednak w większości przypadków, przypomina raczej nieoszlifowany diament. Wraz z ciągłymi zmianami w technologii wykorzystywanej do zbierania danych, nowymi pokoleniami konsumentów, którzy wymagają wysoce spersonalizowanych treści oraz z ostatnimi zmianami w zachowaniach zakupowych, które spowodował COVID-19, aktualizacja sposobów segmentacji danych stała się kluczowa. Segmentowane kampanie […]

5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce
5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce

    Hipersegmentacja w eCommerce to trend, który ma szansę zdominować rynek na dłuższy czas. Segmentacja 1:1 pozwala tworzyć na masową skalę oferty dopasowane indywidualnie do każdego odbiorcy. Ma to wpływ na przychody w sklepie i CLV jego klientów. Jak konkretnie można zastosować hiperpersonalizację w różnych typach eCommerce? Oto 5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji. […]

Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago
Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago

    W stale ewoluującym świecie eCommerce, firmy nieustannie poszukują innowacyjnych sposobów na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej. Trudno przecenić tu rolę analityki predyktywnej. Jej wieloaspektowość ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i sukcesu branży.   Szklana kula dla marketingowców   Analityka predyktywna to gałąź analityki danych, która wykorzystuje dane historyczne, algorytmy statystyczne oraz technologię uczenia maszynowego […]

[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”
[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”

    Już teraz możesz obejrzeć nagranie naszego ostatniego webinaru, poprowadzonego przez Director Solutions Consulting w SALESmanago, Aleksandra Skałkę.    Kliknij i odkryj:   – Taktyki wdrożone przez najlepiej prosperujące firmy eCommerce w 2023 r. – Najważniejsze trendy w eCommerce na lata 2023/2024: Sztuczna inteligencja, prywatność danych, dane stron zerowych i inne. – Nowe technologie […]

[Nowa funkcjonalność] Kreaktor Importu Kontaktów: funkcjonalna baza kontaktów bez komplikacji
[Nowa funkcjonalność] Kreaktor Importu Kontaktów: funkcjonalna baza kontaktów bez komplikacji

Przedstawiamy Kreator Importu Kontaktów: płynny początek przygody z CDP. Importuj kontakty bez wysiłku dzięki innowacyjnemu mapowaniu i mechanizmom odpornym na błędy. Przekształć surowe dane w dostosowaną do twoich potrzeb, funkcjonalną bazę danych. Uzyskaj niezależność od IT i zoptymalizuj działania marketingowe. Szybko importuj, oznaczaj i poprawiaj dane, aby uzyskać ponadprzeciętne wyniki.