Jednym z największych mitów branży IT jest przekonanie, że programistą może być tylko mężczyzna. Uzasadnieniem tej tezy jest przekonanie, że płeć męska posiada umysł ścisły i zdolność logicznego myślenia, czyli zdolności, których kobiety rzekomo nie posiadają. Myślę, że w tym miejscu mogłabym wymienić setki kobiet, by udowodnić, jak bardzo ta teza jest myląca. By skonfrontować się z tym stereotypem i pokazać, że jednak kobiety mają kilka cech, które mogą je wyróżnić na tle mężczyzn w dziedzinie programowania, powstała bardzo subiektywna checklista:

 

1. Dokładność i dbałość o szczegóły

Te cechy w szczególności przydają się przy zachowaniu pięknego i działającego kodu (tak, wiem, nigdy nikt nie powiedział komuś, że napisał piękny kod). Każdy dobrze wie, że nawet brak przecinka może spowodować ogromną katastrofę i to nie tylko w oczach profesora Miodka. Dokładność, sumienność, umiejętność samodzielnego sprawdzenia wykonanej pracy to bardzo ważne cechy programisty.

 

2. Cierpliwość

Pisanie kodu i tworzenie nowych niezwykłych programów / stron www / aplikacji bywa żmudne i długie. Do tego ciągłe poprawki, zmiany podczas prowadzenia projektów wymagają dużej cierpliwości. Już nie wspominając o momencie, gdy pojawi się jakiś błąd nie wiadomo skąd i trzeba znaleźć jego źródło. Tu dla przyszłych geeków ważna informacja – jest to bardzo męczące zadanie, wymagające ogromnej staranności i cierpliwości. Na szczęście według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców “każda kobieta rodzi się z ogromnym zapasem cierpliwości i to nie tylko w stosunku do mężczyzn.”

 

3. Kreatywność i otwartość umysłu

Każdy zgodzi się bez dwóch zdań, że dobry programista musi mieć otwarty umysł i kreatywne podejście do tematu. Nigdzie nie znajdziemy gotowych rozwiązań, napisanych od A do Z. Każde zadanie wymaga niecodziennego podejścia do tematu i szukania najlepszych rozwiązań. Nie bez powodu Bill Gates powiedział “Do najtrudniejszego zadania zawsze wybieram kogoś leniwego. On zawsze znajdzie najprostszy sposób by to zrobić” . Z mojego subiektywnego punktu widzenia kobiety nie muszą być leniwe, a i tak znajdą najprostszy i najlepszy pomysł na rozwiązanie problemu.

 

4. Ciągła chęć samodoskonalenia

Kobiety to urodzone fajterki, które każdego dnia chcą stać się lepszą wersją siebie, a co za tym idzie z ogromną chęcią i satysfakcją pogłębiają swoją wiedzę i uczą się nowych rzeczy. A poważnie – trzeba powiedzieć jasno, że bycie programistą wymaga ciągłego uczenia się. Świat technologii zmienia się bardzo dynamicznie i aby nadążyć za ciągłymi zmianami, stety albo niestety wymaga to stałego samokształcenia. Po prostu by być dobrym, trzeba się rozwijać. A kobiety to potrafią.  

 

5. Komunikatywność i umiejętności interpersonalne

Praca programisty wymaga bardzo często kontaktu z innymi ludźmi, np. współpracownikami, project  managerami, nie wspominając już o kontakcie z klientami. Bardzo ważne są tu wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne oraz otwartość i komunikatywność. Jednak przez fakt, że wśród programistów nie brakuje introwertycznych mężczyzn, powstał bardzo przerysowany obraz programisty, który te umiejętności ma zakopane głęboko w szufladzie.

Z tego miejsca ogromne gratulacje za osiągnięcia dla wszystkich Panów, którzy znajdują się na tym zdjęciu. Zarówno wszystkim Paniom, jak i Panom życzymy wspaniałych karier w branży IT.

Do odważnych świat należy! Chcesz spróbować swoich sił, bądź dowiedzieć się więcej o pracy w IT – pisz śmiało: katarzyna.rejdych@salesmanago.pl