7 rzeczy, które musisz zawrzeć w wiadomości powitalnej (przykłady)

businesswoman working in park and waving hello

Dzień dobry. Cześć! Miło, że jesteś z nami. Właśnie zmieniłeś swoje życie!

Istnieje wiele sposobów na to, by przywitać Twojego klienta. 74,4% z nich spodziewa się wiadomości powitalnej po zapisie na newsletter czy dodaniu adresu do bazy – tak, jak spodziewają się, że sprzedawca przywita ich w sklepie. To jednak nie tylko kwestia uprzejmości: mail powitalny może zwiększyć skuteczność innych Twoich wiadomości, ponieważ redukuje późniejsze opt-outy.

Wysyłamy 140 miliardów e-maili dziennie. Spróbuj wyobrazić sobie takie morze tekstu! Nic dziwnego, że wszyscy jesteśmy w nim trochę zagubieni: tak marketerzy, jak klienci. Wiadomości powitalne to sposób na porządkowanie strumienia danych: dzięki temu użytkownik wie, że zapisał się na newsletter i dowiaduje się, jakie materiały będzie otrzymywał.


Stwórz niezwykłe doświadczenie zakupowe: pobierz darmowego ebooka i zmień swój e-sklep


 

Czemu wysyłać wiadomość powitalną?

Istnieją 4 podstawowe powody, by zdecydować się na włączenie wiadomości powitalnej do swojego arsenału.

  • Ponieważ ma o 86% wyższe OR i o 196% wyższe CTR w porównaniu z tradycyjnymi mailami (Social Mounths),
  • By zrobić dobre pierwsze wrażenie,
  • By klient nie zapomniał o zapisaniu się na listę, co redukuje ilość opt-outów
  • By zrobić wstępną segmentację klientów (poproś w mailu o wybór opcji, np.: kobieta/ mężczyzna), można też wykorzystać wiadomość do ustalenia preferowanej przez użytkownika ilości i częstotliwości maili.

Uwaga: dla wygody czytelników zamieszczamy fragmenty wiadomości email, nie całe kreacje.

 

1. Wyjaśnij, co odbiorca będzie dostawał

Jedną z najczęstszych przyczyn oznaczania wiadomości jako spam albo wypisań jest różnica między oczekiwaniami klienta w zawartością wiadomości. Dlatego dobrze jest uprzedzić, co dokładnie masz zamiar wysyłać i jaki charakter mają Twoje wiadomości. To też dobry moment, by podkreślić charakter marki.

Te 2 role spełnia świetnie wiadomość powitalną od Fab: połączono tu informację o planowanych wysyłkach z charakterystyką marki.

 

fab

Wiadomość powitalna od Fab: zapoznanie z działalnością marki i charakterem newslettera.

2. Personalizuj

Dobrze zawrzeć – w temacie i/lub w treści – imię odbiorcy. To pozwoli od razu zwrócić uwagę i zawiązać więź. Zobacz, jak świetnie wygląda wiadomość powitalna od Marie Forleo (zwróciliśmy na nią uwagę dzięki świetnemu tekstowi Ashley Hockney na blogu Fedora). Dzięki użyciu imienia w temacie i w treści czytelnik od razu czuje się częścią wspólnoty:

 

 

Jednak pamiętaj, że personalizacja – szczególnie w zakresie emaili – nie polega na wstawianiu imienia w temacie. To kompleksowe działania, które maja na celu dostarczanie odbiorcy tego, czego potrzebuje i co go interesuje. Ale skąd wiedzieć, co ciekawi odbiorcę? Jednym ze sposobów jest analityka behawioralna i demograficzna, która – dzięki zastosowaniu systemu Marketing Automation – pozwala Ci segmentować klientów oraz wysyłać im spersonalizowane wiadomości dynamiczne 1-do-1. Ale to nie jedyny sposób. Jak widzisz poniżej, Buzzfeed przy zapisie na newsletter prosi o wybór tematów, które Cię interesują

 

buzzfeed okno wyboru

Buzzfeed pyta klientów, co ich ciekawi

Pytaj swoich klientów, co ich interesuje! Podobną strategię zastosował Buyometrics (opisywaliśmy ich pomysł w poście 21 rad: Jak zwiększyć Click Through Rate Twoich e-maili?).

To dygresja, ale pamiętaj, by nie ryzykować pozornej personalizacji.

3. Podziękuj

To proste i bardzo ludzkie, a jednak często zapominane: podziękuj swojemu odbiorcy za to, że poświęca Ci swój czas i chce wygospodarować dla Ciebie miejsce w swojej zatłoczonej skrzynce. Tak, to jest coś, za co wypada być wdzięcznym!

 

buzzfeed welcome

Buzzfeed dziękuje i informuje dokładnie o rytmie i tematyce wysyłek

4. Jedno proste CTA

Kluczem do każdej wiadomości email jest wykorzystanie skupienia odbiorcy, dlatego tak kluczowe jest ograniczanie wyborów i oferowanie jednego, czytelnego CTA. Nie marnuj wiadomości powitalnej na samo podziękowanie – zachęć do zapoznania się z ofertą, wizyty na blogu czy zakupu. Tak robi platforma e-learningowa General Assembly:

 

General assembly welcome

Fragment wiadomości od General Assembly

5. Kod zniżkowy

Klienci kochają zniżki. Zapisuja się na newsletter po to, by je otrzymać. Dlatego w momencie, kiedy ktoś zapisuje się na Twój newsletter – a więc prawdopodobnie jest zainteresowany ofertą – warto kuć żelazo, szczególnie w e-commerce. Wyślij bon rabatowy, by zachęcić do pierwszego zakupu.

Jeśli przygotowujesz kod rabatowy, zadbaj o to, by dało się go wygodnie skopiować i wkleić.

toryburch welcome

Tory Burch: wiadomość powitalna z kodem zniżkowym.

 

 

6. Wskaż korzyść

Yves Rocher w swojej wiadomości powitalnej nie tylko dziękuje, ale i wyjaśnia dokładnie, co będzie otrzymywał subskrybent. Zwróć uwagę na język korzyści, którym się posługują: ekskluzywne, porady, prezenty, niespodzianki…

Kiedy czytasz taką wiadomość powitalną, nie możesz się doczekać kolejnych wiadomości! Ten dokładnie efekt chcemy osiągnąć.

yves rocher

Mail powitalny od Yves Rocher: nieprzegadany, komunikatywny i skuteczny

 

7. Pokaż coś wyjątkowego

Wiadomość powitalna powinna zapadać w pamięć, więc im więcej w niej oryginalności i ducha marki, tym lepiej. Warby Parker, producent okularów, zawiera w mailu gifa z tańczącymi, radosnymi ludzikami:

hello and welcome warby

Tańczące ludziki od Warby Parker

Jeśli potrafisz rozśmieszyć odbiorcę, to odniosłeś sukces – klienci kochają się śmiać (przeczytaj więcej na ten temat w poście o najzabawniejszych kampaniach marketingowych).

 

Podsumowanie: zasady kreacji skutecznej wiadomości powitalnej

Jak wskazaliśmy powyżej, kluczem do skutecznej wiadmości powitalnej jest:

– poinformowanie odbiorcy o treściach, jakie masz zamiar wysyłać,

– personalizacja (której nie powinieneś ograniczać do używania imienia użytkownika),

– podziękowanie klientowi za zapis,

– jedno, jednoznaczne i czytelne CTA (użyj maila powitalnego do zacieśnienia relacji z klientem – to nie ma być po prostu podziękowanie),

–  kod zniżkowy, który pozwoli rozbudzić już tlącą się intencję zakupową,

– wskazanie korzyści z otrzymywania wiadomości, dzięki czemu odbiorca czuje, że podjął dobrą decyzję,

– osobisty sznyt, który prezentuje osobowość marki. Może to być zabawne zdjęcie, styl copy, kolorystyka – zastanów się, co w wypadku Twojej firmy będzie wyrażać jej charakter.

 

Mechanika wysyłki

Powyżej skupiliśmy się na kreacji wiadomości: ale przecież to nie sama kreacja definiuje doświadczenie użytkownika. Dlatego pamiętaj ponadto o:

– Responsywności: co oczywiste, wiadomość powinna się nadawać do czytania na urządzeniach mobilnych,

– Real-Time: wysyłaj wiadomość powitalną w przeciągu 24 godzin, a najlepiej od razu po zapisie użytkownika: ponieważ to właśnie wtedy na tę wiadomość czekamy,

– Social media: zawrzyj buttony i linki, dzięki którym odbiorca łatwo znajdzie Cię w innych kanałach,

– Rozpoznawalny nadawca: poświęć chwilę namysłu temu, co wyświetli się w polu nadawcy. Użytkownik musi skojarzyć tę nazwę z  firmą, na której newsletter się zapisał.

 

A Ty stosujesz wiadomości powitalne? Które z kreacji powyżej podobają Ci się najbardziej?

SALESmanago to jedyna platforma CDXP (all-in-one Customer Data Platform & Customer Experience Platform) wspierana sztuczną inteligencją i wykorzystująca podejście no-code. Używana jest przez ponad 2000 klientów (m.in. Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance, Victoria’s Secret) w 50 krajach. Financial Times określił SALESmanago jako najszybciej rosnącą platformę marketing automation w Europie.

SALESmanago wykorzystuje pełen potencjał danych o klientach, łącząc zaawansowaną analitykę i hiperpersonalizację do dostarczenia w pełni konfigurowalnych, spersonalizowanych doświadczeń we wszystkich kanałach marketingowych.

Firma zlokalizowana jest w Krakowie i zatrudnia 300 doświadczonych konsultantów, data scientists i inżynierów. SALESmanago działa międzynarodowo dzięki szerokiej sieci ponad 1000 partnerów biznesowych.

Zacznij swoją podróż z SALESmanago od 2-miesięcznego darmowego Proof of Concept. Zarejestruj się na www.salesmanago.pl

Dlaczego Conversion Rate to najważniejsza metryka w eCommerce?
Dlaczego Conversion Rate to najważniejsza metryka w eCommerce?

    W jednym z naszych wcześniejszych wpisów pokazaliśmy, jak zyskujące na popularności podejście CLV-ROI zmienia modele biznesowe eCommerce. Aby jednak znaleźć się w punkcie, w którym Twoi klienci zamieniają się w lojalnych fanów, musisz najpierw zamienić odwiedzających w klientów. Dlatego postrzegamy Conversion Rate (CR), czyli współczynnik konwersji, jako najbardziej fundamentalną metrykę w eCommerce. Bez […]

Jak wpleść dane zero-party w marketing strony internetowej?
Jak wpleść dane zero-party w marketing strony internetowej?

    Nasze Centrum Preferencji Klienta, uruchomione na początku tego roku, otworzyło zupełnie nowy świat możliwości hipersegmentacji. Teraz kreatywne wykorzystanie wielu naszych funkcji pozwoli Ci dostarczać komunikat zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb i gustów oraz zamienić Twój CDP w Platformę Customer Intimacy i w konsekwencji, budowę wyjątkowo solidnych relacji. W wielu naszych artykułach znajdziesz wszelkiego […]

Klienci chcą płynnego, mobilnego i indywidualnego eCommerce. Jakie technologie pomogą?
Klienci chcą płynnego, mobilnego i indywidualnego eCommerce. Jakie technologie pomogą?

    Skrupulatnie zbadaliśmy najnowsze trendy konsumenckie, aby oddzielić ziarno od plew i przedstawić rzetelne oszacowanie ogólnego kierunku ewolucji eCommerce. Oto, co odkryliśmy:   Klienci przenoszą się na urządzenia mobilne   Klienci zwykle odkrywają więcej produktów online niż w sklepach stacjonarnych. 55% z nich preferuje sieć z uwagi na wygodę, 46% większy wybór, a 45% […]

Najlepszy przewodnik po danych zero-party i Centrum Preferencji Klienta, Część 2: Narzędzia i porady
Najlepszy przewodnik po danych zero-party i Centrum Preferencji Klienta, Część 2: Narzędzia i porady

    Jak można otworzyć nowe możliwości dla reklamy opartej na preferencjach? Jak dodać czynnik ludzki do komunikacji poprzez skonfrontowanie surowych danych z rzeczywistymi potrzebami prawdziwych klientów? Odpowiedź brzmi: dane zero- i first-party. Czym one są? Dlaczego warto je zbierać i jak to robić? Oto przewodnik, który pomoże ci wprowadzić więcej konsensusu w relacje z […]

Najlepszy przewodnik po danych zero-party i Centrum Preferencji Klienta, Część 1: Co? Dlaczego? Jak?
Najlepszy przewodnik po danych zero-party i Centrum Preferencji Klienta, Część 1: Co? Dlaczego? Jak?

    Jak można otworzyć nowe możliwości dla reklamy opartej na preferencjach? Jak dodać czynnik ludzki do komunikacji poprzez skonfrontowanie surowych danych z rzeczywistymi potrzebami prawdziwych klientów? Odpowiedź brzmi: dane Zero- i First-Party. Czym one są? Dlaczego warto je zbierać i jak to robić? Oto przewodnik, który pomoże ci wprowadzić więcej konsensusu w relacje z […]

Rozsądny eCommerce zmierza w kierunku podejścia CLV-ROI
Rozsądny eCommerce zmierza w kierunku podejścia CLV-ROI

    Last touch ROAS wciąż dominuje wyobraźnię marketerów jako prymitywne, ale proste narzędzie pomiarowe. W nowym krajobrazie eCommerce, zdominowanym przez zagadnienie prywatności, będzie musiało się to zmienić. Wskaźniki dla ROAS ucierpią z uwagi na brak danych z tracking i bardzo ograniczone sposoby identyfikacji urządzeń. Brak plików cookie third-party tylko pogorszy sytuację. Co zastąpi ROAS? […]

Nieświadomość marketerów eCommerce kosztuje miliony. Pozbądź się ślepoty na dane zero-party
Nieświadomość marketerów eCommerce kosztuje miliony. Pozbądź się ślepoty na dane zero-party

    Niedawne badanie przeprowadzone przez CommerceNext pokazuje, że 39% sprzedawców detalicznych i marek obawia się nowego środowiska post-cookie, zdominowanego przez podejście privacy-first. W badaniu autorzy starali się też dociec, jakich strategii wobec tego środowiska planują użyć marketerzy. Oszałamiający okazała się fakt, że branża eCommerce wydaje się być nieświadoma roli, jaką dane zero-party mogą – […]

Facebook ma kłopoty i dlaczego dotyczy to eCommerce
Facebook ma kłopoty i dlaczego dotyczy to eCommerce

    Podczas ostatniej poświęconej wynikom finansowym telekonferencji giganta mediów społecznościowych Facebook nie zabłysnął, co wskazuje na odpływ w internetowej przestrzeni reklamowej. Co to znaczy? W środę, 2 lutego 2022 r., Facebook przeprowadził telekonferencję na temat wyników za IV kwartał. To nie był dla niego moment triumfu. Gigant ogłosił prognozę, zgodnie z którą przychody w […]

7 inteligentnych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego firmy i przekształcenie eCommerce w ECOmerce za pomocą danych zero-party
7 inteligentnych sposobów na zmniejszenie śladu węglowego firmy i przekształcenie eCommerce w ECOmerce za pomocą danych zero-party

    Ślad węglowy firm i ich produktów staje się coraz większym problemem dla klientów, a biznes gorączkowo szuka sposobów na jego zmniejszenie. Znaleźliśmy 7 sposobów, na to jak dane zero-party mogą być pomocne w wysiłkach na rzecz wypracowania bardziej zrównoważonego modelu — zarówno pod względem zrównoważenia biznesowego, jak i środowiskowego. Przekształcenie eCommerce w ECOmerce […]

[Nowa Funkcjonalność] Nowy standard w SaaS. Human Interface przyspiesza nawigację o 60%, wymagając o ⅓ mniej kliknięć
[Nowa Funkcjonalność] Nowy standard w SaaS. Human Interface przyspiesza nawigację o 60%, wymagając o ⅓ mniej kliknięć

    Aby radykalnie polepszyć komfort korzystania z naszego systemu, przeprojektowaliśmy jego interfejs od podstaw. Na początek przygotowaliśmy pionierskie wytyczne Human Interface, inspirowane najnowszymi trendami projektowymi dla najbardziej intuicyjnych systemów operacyjnych. Skrupulatne wykonanie założeń projektowych umożliwiło nam wyniesienie User Experience do poziomu nieosiągalnego, na dzień dzisiejszy przez żaden system SaaS. Celem, jaki sobie postawiliśmy, było […]