Odzyskaj nieaktywnego klienta! 9 kroków do skutecznej kampanii win back

Depositphotos_47531523_sKiedy tracisz klienta, możesz teoretycznie po prostu poszukać kolejnego na jego miejsce i systematycznie zastępować odchodzących nowymi kontaktami – ale to rozwiązanie pochłaniałoby zbyt dużo czasu i pieniędzy. Wyobraź sobie, że robisz to samo ze swoimi przyjaciółmi. Kasia nie odzywa się od miesiąca? Koniec tego dobrego, dziewczyno, idę na kawę z Zosią. Kiedy Zosia ma zajęty weekend, marszczysz czoło i dzwonisz do Marysi. Głupie, nie?

Więc dlaczego robisz to swoim klientom? Zamiast tego odnów zerwany kontakt. Temu służą kampanie typu win back.

1. Zidentyfikuj nieaktywnych użytkowników

Zacznij od definicji nieaktywnego użytkownika, który będzie objęty kampanią. Może być to ten, który:

– Nie czyta wiadomości email,

– Nie odwiedza strony,

– Nie kupuje.

Nie traktuj ich jednakowo. Np. osoba, która odwiedza stronę, ale nie robi zakupów, powinna zostać poddana zupełnie innej kampanii. W tym tekście zajmiemy się pierwszym typem: osobami, które nie czytają maili (i w konsekwencji nie robią u nas zakupów, straciły kontakt ze sklepem).

To, w jaki sposób zdefiniujesz takiego użytkownika, zależy od danych, do których masz dostęp: wskaźnikiem mogą być zarówno kliknięcia w link, jak i zaawansowana analityka oglądalności poszczególnych elementów newslettera.

Zacznij więc od ustalenia kryterium (np. niekliknięcie w link w żadnym z dostarczonych emaili w ciągu 2 miesięcy).

2. Wybierz właściwe narzędzie

By przeprowadzić kampanię reaktywującą, będziesz potrzebował platformy Marketing Automation. Dostarcza ona zaawansowanej analityki zachowań klientów oraz oferuje opcję maili dynamicznych (najskuteczniejsze narzędzie do komunikacji win back) oraz zautomatyzuje cały proces, oszczędzając Twojemu zespołowi masę czasu.

3. Dowiedz się, czemu odeszli

Czemu klient przestał odpowiadać? Zapytaj o powód! W Twoim dynamicznym mailu z przypomnieniem powinieneś zawrzeć nie tylko wyraz troski czy tęsknoty oraz korzystną ofertę, lecz także małą ankietę (1 – 2 pytania) na temat przyczyny zerwania kontaktu.

Wykorzystanie emaila jako platformy dwukierunkowej komunikacji zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Zadawanie pytań pokaże klientom, że jesteś otwarty na rozmowę, zaangażuje ich i dostarczy Ci ważnych rozpoznań.

4. Bądź miły

Kiedy przygotowujesz treść maila, połóż nacisk na pozytywne emocje i daj klientowi odczuć,że Ci go brakowało.Odnoś się do tęsknoty, czekania, braku.

Zawrzyj też korzystną ofertę (zniżkę, darmową dostawę, 3-ci produkt gratis).

Istnieje szkoła, która zaleca tu bardziej stanowcze obchodzenie się z klientem („Kliknij lub zostaniesz wypisany z naszej listy mailingowej i stracisz dostęp do świetnych promocji”), ale przypomina to stawianie sprawy na ostrzu noża. Bywa, że działa, ale jest też bardziej radykalnym rozwiązaniem. Przyda się, kiedy Twoim naczelnym celem jest czyszczenie bazy (więcej o tym poniżej).

5. Nie przesadzaj

Znaj statystyczną częstotliwość zakupów oraz czytelnictwo newslettera i wykorzystaj te dane, by nie przeholować z kampaniami win back. Nie możemy tu podać żadnej uogólnionej reguły dotyczącej czasu, po którym należałoby rozpocząć kampanię – wszystko zależy od branży, danej firmy, statystyk aktywności klientów. Nie poganiaj kogoś, kto 2 razy nie zajrzał do Twojego newslettera.

Także uważaj z ich ilością. Wysyłanie co tydzień maila win back, na które nasz odbiorca z uporem maniaka nie odpowiada, nie przyniesie już raczej skutku, a zaowocuje tym, że zostaniesz oznaczony jako spam. Usuń adres z listy.

6. Spełniaj obietnice

Jeśli chcesz odzyskać klientów, musisz dotrzymywać danego słowa. Np. gdy dany użytkownik odszedł z powodu rozczarowania niską jakością materiałów (wiesz to, ponieważ przeprowadziłeś ankietę), to nie kontynuuj akcji win back, jeśli nic się nie zmieniło.

W takiej sytuacji możesz nadać użytkownikom, którzy zaznaczyli opcję „jakość materiałów”, odpowiedni tag, i wysłać im wiadomość, kiedy Twój asortyment się poszerzy lub naprawisz tę sprawę. Wtedy pochwalisz się realną pracą dla spełniania oczekiwań Twoich klientów.

7. Zaproponuj inną opcję

Dobrym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy nie odpowiadają na nasze emaile (lub chcą wypisać się z listy) jest zaoferowanie możliwości rzadszej wysyłki. Dzięki temu zatrzymujesz ich na liście i komunikujesz się z nimi na ich własnych zasadach.

Choć zmniejsza to ilość okazji do kontaktu, owocuje wyższym zaangażowaniem.

8. Czyść swoją listę

Nie każdy klient jest wart Twojego czasu. Nie każdemu odpowiada to, co robisz. Pewnie znasz ten typ: roszczeniowy, ciągle niezadowolony, niechętny do zapłaty. Nie staraj utrzymywać się go za wszelką cenę. Usuń go z listy – podobnie jak osoby, które uporczywie nie odpowiadają na maile.

Higiena Twojej bazy jest fundamentalna. Wiemy, że budujesz swoją listę latami, ale nieaktywne adresy naprawdę szkodzą.

Czemu?

– Czasami przekształcają się one w tzw. spamtraps, pułapki na spamerów: jeśli Twoja wiadomość tam ląduje, spada Twoja ocena jako dostawcy wiadomości (bo to spamerzy są znani z tego, że nie porządkują list),

– Obniżają Twoje wskaźniki otwarć i kliknięć,

– Dają Ci fałszywy obraz listy.

Według badań Return Path, przecięty marketer ma na swojej liście ok. 20% nieaktywnych adresów.

Więc pora zabrać się za porządki!

9. Niech lojalność się opłaca!

Wiesz, z jakim kłopotem zderza się wielu klientów? Lojalność wcale się nie opłaca. Nowy klient dostaje -10% na pierwszy zakup, -15% za zapis do newslettera i -20% za polecenie sklepu znajomemu. Więc po trzecim zakupie, cóż, nie ma już czego tu szukać.

Wszyscy krzyczymy o lojalności, ale w praktyce skupiamy się na pozyskiwaniu nowych kontaktów, by nakarmić nasze nienasycone lejki sprzedażowe. Odpowiedz sobie uczciwie:

– Czy mój program lojalnościowy naprawdę jest wart zachodu z punktu widzenia klienta? (przeczytaj o budowaniu skutecznego programu lojalnościowego),

– Czy wykorzystujesz Lead Nurturing tak, by jak najwięcej wyzyskać z leadów, które już masz? (np. czy stosujesz Lead Recycling?)

To tak, jak z relacjami: jeśli dużo dajesz z siebie jedynie na początku, kto zostanie z Tobą na lata?

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.
30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.

    Jak prześcignąć konkurencję eCommerce za pomocą czegoś tak prostego jak szablony wiadomości e-mail? Chcemy czy nie, email marketing pozostaje potężnym narzędziem do angażowania klientów, zwiększania sprzedaży i ostatecznie – wyprzedzania konkurencji. Dzięki odpowiednim strategiom i dobrze opracowanym szablonom e-mailowym można skutecznie komunikować się z odbiorcami, budować trwałe relacje i zwiększać zyski.   Poniżej […]

Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago
Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago

  Pitbull West Coast stanęło przed wyzwaniem – jak wyróżnić się na zatłoczonym rynku i jeszcze bardziej zaangażować swoją społeczność? Odpowiedzią była współpraca z SALESmanago a zwrot z inwestycji (ROI) osiągnął 2947%   Pitbull West Coast to marka odzieżowa, zainspirowana kulturą uliczną i sportami walki. Budując swoją przewagę konkurencyjną i strategie zaangażowania społeczności, firma napotkała […]

Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie
Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie

    W coraz bardziej konkurencyjnym świecie eCommerce istnieją pewne nakazy i zakazy, jeśli chodzi o zachęcanie klientów do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Czynność ta nazywana jest konwersją i jest to najważniejszy wskaźnik, który musisz obserwować, planując budowanie swojej firmy i zwiększanie przychodów – w końcu sklep internetowy z milionami odwiedzających, który nie sprzedaje, […]

Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!
Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!

    W świecie, w którym technologia i handel coraz bardziej się przenikają, firmy eCommerce znalazły się na rozdrożu, szukając sposobu na romans z generatywną sztuczną inteligencją. Niedawno opublikowany raport Gartnera, zatytułowany „4 Ways Generative AI Will Impact CISOs and Their Teams”, dostarcza informacji na temat przyszłości cyberbezpieczeństwa w erze AI. Zatem, entuzjaści eCommerce, jeśli […]

Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać
Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać

    Segmentacja jest znana marketerom już od dłuższego czasu. Jednak w większości przypadków, przypomina raczej nieoszlifowany diament. Wraz z ciągłymi zmianami w technologii wykorzystywanej do zbierania danych, nowymi pokoleniami konsumentów, którzy wymagają wysoce spersonalizowanych treści oraz z ostatnimi zmianami w zachowaniach zakupowych, które spowodował COVID-19, aktualizacja sposobów segmentacji danych stała się kluczowa. Segmentowane kampanie […]

5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce
5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce

    Hipersegmentacja w eCommerce to trend, który ma szansę zdominować rynek na dłuższy czas. Segmentacja 1:1 pozwala tworzyć na masową skalę oferty dopasowane indywidualnie do każdego odbiorcy. Ma to wpływ na przychody w sklepie i CLV jego klientów. Jak konkretnie można zastosować hiperpersonalizację w różnych typach eCommerce? Oto 5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji. […]

Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago
Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago

    W stale ewoluującym świecie eCommerce, firmy nieustannie poszukują innowacyjnych sposobów na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej. Trudno przecenić tu rolę analityki predyktywnej. Jej wieloaspektowość ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i sukcesu branży.   Szklana kula dla marketingowców   Analityka predyktywna to gałąź analityki danych, która wykorzystuje dane historyczne, algorytmy statystyczne oraz technologię uczenia maszynowego […]

[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”
[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”

    Już teraz możesz obejrzeć nagranie naszego ostatniego webinaru, poprowadzonego przez Director Solutions Consulting w SALESmanago, Aleksandra Skałkę.    Kliknij i odkryj:   – Taktyki wdrożone przez najlepiej prosperujące firmy eCommerce w 2023 r. – Najważniejsze trendy w eCommerce na lata 2023/2024: Sztuczna inteligencja, prywatność danych, dane stron zerowych i inne. – Nowe technologie […]

[Nowa funkcjonalność] Kreaktor Importu Kontaktów: funkcjonalna baza kontaktów bez komplikacji
[Nowa funkcjonalność] Kreaktor Importu Kontaktów: funkcjonalna baza kontaktów bez komplikacji

Przedstawiamy Kreator Importu Kontaktów: płynny początek przygody z CDP. Importuj kontakty bez wysiłku dzięki innowacyjnemu mapowaniu i mechanizmom odpornym na błędy. Przekształć surowe dane w dostosowaną do twoich potrzeb, funkcjonalną bazę danych. Uzyskaj niezależność od IT i zoptymalizuj działania marketingowe. Szybko importuj, oznaczaj i poprawiaj dane, aby uzyskać ponadprzeciętne wyniki.