VSC

Jaki edytor tekstu wybrać? Jest to pytanie, które często pojawia się na forach dotyczących programowania. Niekwestionowanym królem wśród darmowego oprogramowania bez wątpienia jest Visual Studio Code.
Dzięki ogromnej ilości wtyczek, rozszerzeń oraz łatwości dostosowania programu do swoich potrzeb korzystanie z VSC jest łatwe i intuicyjne.
W tym wpisie chciałbym wam przedstawić kilka porad oraz rozszerzeń związanych z moim ulubionym edytorem tekstu: Visual Studio Code.

#1 GitLens

Chyba każdy z programistów (jeżeli jeszcze nie, to na pewno zacznie) używa systemu kontroli wersji. Jeżeli chcecie przyspieszyć swoją pracę z Gitem w VSC idealnym dodatkiem jest właśnie GitLens, który na obecną chwilę ma pond 14 milionów pobrań.

Git Lens

Dzięki temu rozszerzeniu, w łatwy sposób można sprawdzić, kto edytował dany plik, kiedy to zrobił i jak nazwał swój commit.

Git Lens

Jeżeli zostały wprowadzone jakieś zmiany w stosunku do poprzedniej wersji, możemy z łatwością porównać obie wersje klikając w odpowiedni przycisk.

Git Lens

Bardzo wygodną opcją jest również sprawdzanie bezpośrednio w VSCode poprzednich wersji commitów. Jest to dostępne w menu na górze.

Git Lens

W panelu po lewej stronie możemy również podejrzeć co działo się na naszym repozytorium, jakie branche zostały utworzone i co było commitowane.

Git Lens

#2 Live Server

Jeżeli nie uruchamiamy dużego projektu z Gulpem i BrowserSync, a jedynie mały projekt do którego potrzebujemy podglądu strony w przeglądarce, Live Server jest bardzo przydatną wtyczką.

Live Server

Wystarczy otworzyć swój projekt i kliknąć ‘Go Live’ aby uruchomić serwer, który będzie nasłuchiwał na zmiany w plikach w naszym edytorze.

Live Server

#3 Bracket Pair Colorizer 2

Małe, bardzo przydatne narzędzie które pokoloruje nam odpowiednie zamykające i otwierające nawiasy. Tylko tyle i aż tyle.

Bracket Pair Colorizer

Dzięki tej wtyczce uda nam się dużo łatwiej i szybciej znaleźć ewentualne błędy w zagnieżdżeniach oraz szybciej je wyeliminować.

Bracket Pair Colorizer

#4 Setting Sync

Jest to kolejna niepozorna wtyczka która ma fantastyczną funkcjonalność. Masz swój ulubiony zestaw ikon, kolorów tematów, skrótów klawiszowych, snippetów czy w końcu ustawienia VSCode a do tego dwa komputery w domu, komputer w pracy, wirtualną maszynę i nie chcesz ręcznie ustawiać tych wszystkich rzeczy? Setting Sync pozwala synchronizować te wszystkie ustawienia przy pomocy GitHub Gist.

Setting Sync

#5 Beautify

Beautify pozwala na uporządkowanie kodu za pomocą jednej kombinacji klawiszy. Można dodatkowo zaznaczyć tylko część kodu i sformatować tylko ją w wybranym przez siebie języku. Beautify pozwala na formatowanie javascriptu, plików JSON, CSS, Sass i oczywiście HTML.

Beautify

#6 Andromeda Theme

Jeden z moich ulubionych tematów kolorystycznych. Jeżeli lubisz zróżnicowane, jaskrawe kolory w plikach JS, polecam ten temat.

Andromeda

#7 Zmiana formatowania pliku

Jeżeli piszecie coś w WordPressie, i tworzycie kolejny plik szablonu, który jest zapisany jako single-post-mypage.php, ale uzupełniacie środek treścią w HTML lub piszecie jakiś mały skrypt w JS, formatowanie tekstu, podpowiedzi Emmeta oraz zaznaczanie początkowych oraz końcowych tagów html nie działa poprawnie. Żeby to zmienić trzeba ustawić tryb języka w dolnym prawym rogu na HTML. Oczywiście jeżeli piszemy funkcje w PHP wracamy spowrotem do formatowania PHP.

Formatowanie pliku