Najważniejsze artykuły ze świata IT (1-11 lutego)

Prasówka IT SALESmanago to zbiór nowości, ciekawostek i rozwiązań z zakresu programowania, Big Data, Machine Learning & AI oraz budowania zaawansowanych systemów informatycznych.
Co dwa tygodnie nasi specjaliści selekcjonują kilka najważniejszych i najciekawszych artykułów. W tym wydaniu m.in. budowanie zespołów w IT, przewodnik po wizualizacji danych oraz przystępne wprowadzenie do Machine Learningu. Zapraszamy do lektury!

 

Programowanie ogólne

 

Myśleć jak programista

Steve Jobs powiedział kiedyś: “Everyone in this country should learn to program a computer, because it teaches you to think”.  Ale co to dokładnie znaczy – myśleć jak programista? W dużym uproszczeniu chodzi o bardziej efektywny sposób rozwiązywania problemów – czyli tego, z czym programiści zmagają się na co dzień:

https://medium.freecodecamp.org/how-to-think-like-a-programmer-lessons-in-problem-solving-d1d8bf1de7d2

 

Testy jednostkowe w Spring Boot:

Testowanie oprogramowania zawsze powinno być wykonywane przed wdrożeniem nowych funkcji lub zmianami w już istniejących modułach. Testy jednostkowe są jednak często traktowane jako sztuka trudna do opanowania. Na szczęście istnieje sporo mechanizmów i bibliotek, które upraszczają ten proces. Artykuł przybliża zagadnienie Unit Testów w Spring Boot:

https://reflectoring.io/unit-testing-spring-boot/

 

Java w 2019 roku – spojrzenie w przyszłość

Rok 2018 był intensywnym rokiem dla ekosystemu Java – wystarczy przypomnieć wydarzenia takie jak wydanie nowej wersji (JDK 11), wyrok sądu odwoławczego przeciwko Google w sprawie praw autorskich Javy i wiele innych wpływających na przyszłość Javy i jej programistów:

https://adtmag.com/blogs/watersworks/2019/01/java-predictions.aspx

 

Budowanie zespołu – zatrudnianie i utrzymywanie dobrych programistów

Budowanie mocnego i trwałego zespołu jest sporym wyzwaniem – w jaki sposób pozyskać najlepszych specjalistów i utrzymać ich w swoim zespole? Artykuł opisuje, jak firmy technologiczne pozyskują i utrzymują swoje zespoły oraz jakie elementy w tym obszarze są kluczowe:

https://www.infoq.com/articles/hire-retain-developers

 

CURL w Linuksie – przykłady poleceń

CURL jest narzędziem do przesyłania danych – jest dostępny jako biblioteka dla programistów oraz możliwy do użycia jako CLI w terminalu. Siłą CURL jest to, że działa z każdym protokołem, jakiego, możesz użyć.

Poniższy artykuł zawiera konkretne przykłady użycia CURL:

https://linuxhandbook.com/curl-command-examples/

 

Bezpieczeństwo w IT – stan na 2019

Świetny artykuł pokazujący zagadnienia budowania bezpiecznego softu. Podzielony został na 3 części – pokazujące dobre, złe i bardzo złe podejście w kontekście security.

https://noncombatant.org/2019/01/06/state-of-security-2019

 

 

Machine Learning & AI

 

Deep Learning – interaktywna książka

Interaktywna książka zawierająca przykłady kodu, opisy teoretyczne i dyskusje na poruszany w danym rozdziale temat. Każdy przykład zawarty w książce można od razu zmodyfikować i uruchomić, ćwicząc przy tym praktyczną wiedzę zdobytą w każdym z tematów:

https://d2l.ai/

 

Wizualizacja danych – przewodnik

Sama analiza danych przy użyciu nawet najbardziej wyrafinowanych algorytmów to nie wszystko. Kluczowa jest również wizualizacja danych. Dobre wizualizacje powinny dokładnie odzwierciedlać dane, które chcemy zaprezentować, ułatwić opowiadanie historii, która stoi za analizą danych oraz wyglądać profesjonalnie. Poniższy przewodnik jest podglądem online książki “Fundamentals of Data Visualization”, która została wydana przez O’Reilly Media.

https://serialmentor.com/dataviz/index.html

 

Wizualne wprowadzenie do Machine Learningu

Bardzo przystępny i prosty do zrozumienia przewodnik wizualnie wprowadzający w tematykę Machine Learningu. Korzystając z zestawu danych dotyczących zamieszkania w Nowym Jorku i San Francisco, stworzony został model uczenia maszynowego i zaprezentowany w wygodnej i zrozumiałej formie.

http://www.r2d3.us/visual-intro-to-machine-learning-part-1/

 

AI jako niemowlę – przewodnik dla laika w sieciach neuronowych

Sztuczna Inteligencja staje się coraz bardziej przystępna i jest adoptowana w coraz większej ilości branż. W jaki sposób zacząć zgłębiać tą tematykę? Oczywiście od sieci neuronowych – w poniższym artykule w prosty sposób możesz nauczyć się podstaw tego zagadnienia:

https://medium.com/@janedoerflinger/ai-as-infant-the-laymans-guide-to-neural-networks-778da3eb125c

 

Piotr Uryga
IT Director

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago
Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago

    W stale ewoluującym świecie eCommerce, firmy nieustannie poszukują innowacyjnych sposobów na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej. Trudno przecenić tu rolę analityki predyktywnej. Jej wieloaspektowość ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i sukcesu branży.   Szklana kula dla marketingowców   Analityka predyktywna to gałąź analityki danych, która wykorzystuje dane historyczne, algorytmy statystyczne oraz technologię uczenia maszynowego […]

[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”
[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”

    Już teraz możesz obejrzeć nagranie naszego ostatniego webinaru, poprowadzonego przez Director Solutions Consulting w SALESmanago, Aleksandra Skałkę.    Kliknij i odkryj:   – Taktyki wdrożone przez najlepiej prosperujące firmy eCommerce w 2023 r. – Najważniejsze trendy w eCommerce na lata 2023/2024: Sztuczna inteligencja, prywatność danych, dane stron zerowych i inne. – Nowe technologie […]

[Nowa funkcjonalność] Kreaktor Importu Kontaktów: funkcjonalna baza kontaktów bez komplikacji
[Nowa funkcjonalność] Kreaktor Importu Kontaktów: funkcjonalna baza kontaktów bez komplikacji

Przedstawiamy Kreator Importu Kontaktów: płynny początek przygody z CDP. Importuj kontakty bez wysiłku dzięki innowacyjnemu mapowaniu i mechanizmom odpornym na błędy. Przekształć surowe dane w dostosowaną do twoich potrzeb, funkcjonalną bazę danych. Uzyskaj niezależność od IT i zoptymalizuj działania marketingowe. Szybko importuj, oznaczaj i poprawiaj dane, aby uzyskać ponadprzeciętne wyniki.

6 prostych prawd o szablonach e-mail, które powinien znać każdy marketer eCommerce
6 prostych prawd o szablonach e-mail, które powinien znać każdy marketer eCommerce

    Szablony e-mail to doskonałe rozwiązanie dla marketerów eCommerce. Podnoszą zaangażowanie klienta, a przy tym przekładają się na zwiększenie przychodów. Oto sześć prostych prawd o szablonach e-mail, które powinien znać każdy marketer eCommerce. Niezależnie, czy mowa o poprawie wydajności, zwiększeniu świadomości marki, personalizacji, optymalizacji mobilnej, testowaniu A/B czy automatyzacji, narzędzie to odblokowuje pełny potencjał […]

CDP vs CRM vs DMP i które rozwiązanie jest lepsze? CDP w pigułce część 2
CDP vs CRM vs DMP i które rozwiązanie jest lepsze? CDP w pigułce część 2

    W tym artykule dokładnie opisujemy bolączki CRM oraz szczegółowo wyjaśniamy, w jaki sposób CDP rozwiązuje je wszystkie, usprawniając działania marketingowe i kształtując drogę do ścisłej współpracy z klientem. Wiele firm eCommerce wciąż korzysta z jakiejś formy oprogramowania CRM, a w rzadkich przypadkach z Platformy do Zarządzania Danymi (DMP). Mając to na uwadze, a […]

Czym jest Customer Data Platform? CDP w pigułce część 1
Czym jest Customer Data Platform? CDP w pigułce część 1

    W serii trzech artykułów CDP w pigułce przybliżamy podstawowe kwestie dotyczące Customer Data Platform: czym one są, czym różnią się od dotychczasowych systemów, dlaczego są lepsze i – co najważniejsze – w jaki sposób Ty i Twoja firma możecie wykorzystać ich ogromne możliwości. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest Customer Data Platform, jaki […]

4 rzeczy na temat pomiaru wydajności sklepu, o których powinien wiedzieć każdy marketingowiec
4 rzeczy na temat pomiaru wydajności sklepu, o których powinien wiedzieć każdy marketingowiec

    Skuteczny rozwój każdej działalności wymaga sprawnego i precyzyjnego pomiaru wyników. Co ciekawe, różne badania i ankiety wskazują, że marketingowcy eCommerce uważają, że brakuje im umiejętności w tym zakresie. W tym artykule omówimy 4 problemy i trendy związane z pomiarem wyników oraz wskażemy rozwiązania, które sprawią, że Twój zestaw technologii i aplikacji marketingowych będzie […]

Zwiększ konwersję w eCommerce i zbieraj dane Zero-Party dzięki nowemu, stworzonemu z myślą o smartfonach, Email Design Studio
Zwiększ konwersję w eCommerce i zbieraj dane Zero-Party dzięki nowemu, stworzonemu z myślą o smartfonach, Email Design Studio

    Nowe Email Design Studio wyznacza standardy w email marketingu w zakresie customer engagement i budowania poczucia więzi z marką . Używając naszego unikalnego, zaprojektowanego z myślą o urządzeniach mobilnych kreatora emaili, zwiększysz poziom konwersji i zbierzesz cenne dane Zero-Party, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zrozumieć swoich klientów.   E-mail wciąż jest królem marketingu […]

Dzięki opartemu na OpenAI generatorowi treści SALESmanago, marketerzy otrzymują precyzyjne, ukierunkowane treści
Dzięki opartemu na OpenAI generatorowi treści SALESmanago, marketerzy otrzymują precyzyjne, ukierunkowane treści

    Kraków, Polska, 9 lutego 2023 r.: SALESmanago, platforma Customer Engagement, ogłosiła dziś integrację generatywnego modelu sztucznej inteligencji OpenAI z Email Designerem, a także uruchomienie Email Design Studio.   Zaprojektowany, aby umożliwić marketerom tworzenie bardziej angażujących i wydajnych kampanii, Email Designer stworzony przez SALESmanago zostaje zintegrowany z modelem OpenAI, aby błyskawicznie generować treści z […]

Ten artykuł został wygenerowany przez AI. Dotyczy e-maili, treści generowanych przez AI i Twojej przyszłości
Ten artykuł został wygenerowany przez AI. Dotyczy e-maili, treści generowanych przez AI i Twojej przyszłości

    Uwaga: ten artykuł (z wyjątkiem nagłówków i formatowania) został w całości wygenerowany przez sztuczną inteligencję   Wygeneruj post na blogu o chwytliwych tematach e-maili   Napisanie chwytliwego tematu wiadomości e-mail jest ważną częścią tworzenia skutecznej kampanii e-mail marketingu. Dobry temat może zachęcić odbiorców do otwarcia e-maila i przeczytania jego treści, a zły może […]