Rok 2019 będzie rokiem Customer Journey Map

60% organizacji uważa, że obsługa klienta będzie jednym z trzech najważniejszych obszarów budowania przewagi konkurencyjnej w przeciągu najbliższych 3 lat. Tak twierdzi The Service Council’s Service Transformation. Jednocześnie kolejne badania pokazują, że klienci, którzy mieli bardzo dobre doświadczenia (Customer experience) w przeszłości, wydają 140% więcej w porównaniu do tych, którzy mieli znacznie gorsze doświadczenia, jak podaje Peter Kriss na łamach Harvard Business Review.

Z drugiej strony prawie wszyscy praktycy mapowania podróży klientów stwierdzili, że Customer Journey Map (CJM) przyniosło pozytywne wyniki i dało szereg korzyści.  Prawie 90% osób uznaje, że mapowanie podróży klienta przyniosło pozytywny rezultat w ich organizacji. Ponad 1/3 z tych osób stwierdziła, że wpływ był „bardzo pozytywny”. Korzyścią z Customer Journey Map jest wzrost zadowolenia klientów, wzrost w badaniu NPS (wskaźnik poleceń), spadek liczby skarg klientów, zmniejszenie liczby odejść klientów. Te korzyści mają swoje bardzo wymierne odbicie w wynikach finansowych: wzroście przychodów, wzroście zysków, rosnących osządnościach. Wszystko przez inwestycję w poprawę doświadczeń klienta inicjowanych właśnie Customer Journey Map. Dlatego twierdzę, że rok 2019 będzie w Polsce rokiem Customer Journey Map!

 

Wyzwanie obsługi

W percepcji klienta nie ma działów, osób odpowiedzialnych za jego problem czy niespełnioną obietnice. Firma lub marka jest postrzegana jako całość. Za rozczarowanie klienta winni są „Oni” – to oczywiste.

By sprzedać, a potem obsłużyć klienta, firma zatrudnia wielu pracowników i ma rozbudowaną strukturę. Każdy Klient ma więc styczność z wieloma osobami i miejscami (touchpointami), które generują jego doświadczenie, jego emocje. Każdy Klient odbywa swoistą podróż przez firmę. Bilans tej podróży: to czy jest przyjemna, czy rozczarowująca, decyduje o tym czy klient – zostanie z nami czy go utracimy. Jeśli dominować będą emocje pozytywne – wówczas klient będzie chętniej kupował czy korzystał z usług firmy w przyszłości, natomiast jeśli będą negatywne – wówczas klienta stracimy. A jak pokazują badania F. Reichhelda, 5% wzrost retencji klientów może przynieść 25 do 85% wzrost zysków z pojedynczego klienta. Za utratę klienta lub ryzyko odejścia jest odpowiedzialny nie tylko Dział Obsługi Klienta, ale cała firma. To dlatego krytycznie ważne jest znać przebieg podróży klienta, czyli zbudować właśnie Customer Journey Map.

 

Czy można nie znając przebiegu tej podróży ją poprawić?

Znakomita większość firm nie ma takich map i nie ma wystarczającej świadomości tego, jak przebiega ta podróż. Ba, wiele firm nawet nie wie, ile punktów styku (touchpoints) ma klient z firmą. Pracownicy mają świadomość, że klient ma kontakt z handlowcem, stroną www i oczywiście działem obsługi klienta. I tyle. Tymczasem punktów styku w podróży klienta przez firmę może być kilkadziesiąt a nawet kilkaset.

Budowa Customer Journey Map pozwala całościowo i syntetycznie zobrazować jak z perspektywy klienta (a nie naszej) wygląda kontakt z firmą. Z iloma osobami musi porozmawiać by zrealizować swój cel: poznać ofertę, dokonać porównań, zakupić produkt czy usługę. Jakie strony www, jakie telefony, jakie miejsca fizycznie musi odwiedzić, by otrzymać swój wymarzony produkt, czy też rozwiązać problem z nim związany.

Krytycznie ważne dla każdej koncentrującej się na kliencie firmy jest to, kto i gdzie najgorzej oddziałuje na klienta w trakcie tej podróży? Przez jakie działania, procedury lub ich brak tracimy klientów, zniechęcamy ich do siebie lub utrudniamy im współpracę z nami (poszukiwanie informacji z ich strony, skomplikowany zakup czy użytkowanie produktu czy usługi)?

Gdzie są szanse na szybką poprawę emocji klienta, by ten zechciał nam bardziej zaufać, a może nawet stać się naszym fanem? Co i jak możemy robić inaczej by to z nami, a nie z konkurencją klient pozostał?

Czy wiesz czego doświadcza Wasz klient, jakie emocje przeżywa w różnych miejscach kontaktu z firmą? Czy wiesz, jak jest traktowany klient w tej nieciekawej dla niego sytuacji – gdy z produktem jest coś nie tak? Jak zaczyna i czym kończy swoją podróż poprzez firmę? Jeśli na wiele z tych pytań mówisz nie lub nie do końca, wówczas Customer Journey Map jest dla Ciebie.

 

Czym jest Customer Journey Map?

Mapa podróży klienta to zwizualizowany przebieg całości doświadczeń klientów w relacji z firmą. Mapa dotyczy zarówno etapu poszukiwań produktu, zakupu, korzystania z niego, jak i kontaktów posprzedażowych. Podróż ta składa się z sekwencji touchpointów, czyli punktów styku.

Prócz oczywistych elementów podróży klienta, jak kontakt z pracownikami obsługi w miejscu sprzedaży, kontakt z handlowcami, telefon, e-maile od firmy, strona www, mapa identyfikuje te mniej oczywiste, jak zapach pomieszczenia, do którego klient wchodzi przekraczając próg biura, emocje jakie towarzyszą odpakowywaniu przesyłki czy uśmiech pani siedzącej za biurkiem. Każdy z tych elementów podróży generuje określone emocje, które nie tylko warto, ale i trzeba znać. Bo ich nieznajomość oznacza ignorowanie przeżyć klienta, a wraz z tym gwałtownie rosnące ryzyko utraty klienta.

Dzięki Customer Journey Map możliwe jest wnikliwie zrozumienie przeżyć, czyli Customer Experience klienta z jego perspektywy. To rozumienie z kolei pozwala na podejmowanie sensownych decyzji co do tego co i jak zmieniać w funkcjonowaniu naszej firmy i robić to skuteczniej niż konkurencja.

Customer Journey Map pozwala dokładnie zidentyfikować wszystkie składowe, ocenić jakość aktualnie dostarczanych przeżyć klienta i uporządkować przebieg aktualnej podróży klienta poprzez wszystkie punkty styku (touch points) z firmą lub marką. Na tej podstawie pomaga podjąć decyzje o działaniach natychmiastowych, które szybko dadzą pozytywny efekt i poprawią doświadczenie przedzakupowe lub pozakupowe (tzw quick-win actions) jak i decyzji strategicznych związanych z kręgosłupem prowadzonego biznesu.

 

Co daje Customer Journey Map?

Podsumowując. Co daje budowa mapy podróży? Pozwala na:

  • Identyfikację wszystkich punktów styku (touchpoints)
  • Identyfikację krytycznych momentów tej podróży, które należy szybko zmienić, by nie tracić klientów,
  • Odkrycie tych, które stanowić będą naszą przewagę konkurencyjną już teraz lub w przyszłości – pozwolą klientów jeszcze silniej emocjonalnie związać z marką
  • Poznanie oczekiwań i potrzeb klientów, by następnie projektować rozwiązania „szyte na miarę”. Wiedza ta stanowi zbiór niezwykle cennych wytycznych do działań z kategorii CEM, co jest naturalnym następstwem zmapowania podróży.
  • Wykrycie mocnych oraz słabych stron funkcjonowania firmy, konkretnych działów, które dzieją się w tzw „kulisach podróży” naszego klienta
  • Podejmowanie optymalnych i pragmatycznych decyzji dotyczących usprawnień, zmian
  • Integrowanie zespołu wokół klienta (wejście w buty klienta), pozwalając przejść od deklaracji, że klient jest najważniejszy do emocjonalnego powiązania osób, które dbają o najważniejszy zasób jaki ma firma: ich klientów
  • Uświadomienie każdemu pracownikowi tego, w jaki sposób i kiedy obsługuje klienta. Od tej świadomości zależy to, czy pracownicy zaangażują się w ten proces czy też uznają, że to nie ich sprawa.
  • Customer Journey Map pomaga zbudować lepszą obsługę, właściwą strategię komunikacji marki, a w efekcie pozyskiwać lojalność klienta.
  • Dzięki Customer Journey Map menedżerowie mogą projektować proces obsługi oraz świadomie zarządzać całościowym doświadczeniem klienta (CEM).

 

Myślisz o zbudowaniu Mapy Podróży Klienta (Customer Journey Map) w Twojej firmie, ale nie wiesz od czego zacząć? 

Zapisz się na darmowy webinar, a dowiesz się, jak przebiega proces mapowania podróży klienta, jakie korzyści biznesowe i miękkie zyskuje firma, która się na to zdecyduje, oraz jak mapowanie pomaga skutecznie zarządzać doświadczeniem klienta (Customer Experience).

Tomasz Kras
CEO ProOptima

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.
30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.

    Jak prześcignąć konkurencję eCommerce za pomocą czegoś tak prostego jak szablony wiadomości e-mail? Chcemy czy nie, email marketing pozostaje potężnym narzędziem do angażowania klientów, zwiększania sprzedaży i ostatecznie – wyprzedzania konkurencji. Dzięki odpowiednim strategiom i dobrze opracowanym szablonom e-mailowym można skutecznie komunikować się z odbiorcami, budować trwałe relacje i zwiększać zyski.   Poniżej […]

Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago
Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago

  Pitbull West Coast stanęło przed wyzwaniem – jak wyróżnić się na zatłoczonym rynku i jeszcze bardziej zaangażować swoją społeczność? Odpowiedzią była współpraca z SALESmanago a zwrot z inwestycji (ROI) osiągnął 2947%   Pitbull West Coast to marka odzieżowa, zainspirowana kulturą uliczną i sportami walki. Budując swoją przewagę konkurencyjną i strategie zaangażowania społeczności, firma napotkała […]

Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie
Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie

    W coraz bardziej konkurencyjnym świecie eCommerce istnieją pewne nakazy i zakazy, jeśli chodzi o zachęcanie klientów do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Czynność ta nazywana jest konwersją i jest to najważniejszy wskaźnik, który musisz obserwować, planując budowanie swojej firmy i zwiększanie przychodów – w końcu sklep internetowy z milionami odwiedzających, który nie sprzedaje, […]

Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!
Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!

    W świecie, w którym technologia i handel coraz bardziej się przenikają, firmy eCommerce znalazły się na rozdrożu, szukając sposobu na romans z generatywną sztuczną inteligencją. Niedawno opublikowany raport Gartnera, zatytułowany „4 Ways Generative AI Will Impact CISOs and Their Teams”, dostarcza informacji na temat przyszłości cyberbezpieczeństwa w erze AI. Zatem, entuzjaści eCommerce, jeśli […]

Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać
Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać

    Segmentacja jest znana marketerom już od dłuższego czasu. Jednak w większości przypadków, przypomina raczej nieoszlifowany diament. Wraz z ciągłymi zmianami w technologii wykorzystywanej do zbierania danych, nowymi pokoleniami konsumentów, którzy wymagają wysoce spersonalizowanych treści oraz z ostatnimi zmianami w zachowaniach zakupowych, które spowodował COVID-19, aktualizacja sposobów segmentacji danych stała się kluczowa. Segmentowane kampanie […]

5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce
5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce

    Hipersegmentacja w eCommerce to trend, który ma szansę zdominować rynek na dłuższy czas. Segmentacja 1:1 pozwala tworzyć na masową skalę oferty dopasowane indywidualnie do każdego odbiorcy. Ma to wpływ na przychody w sklepie i CLV jego klientów. Jak konkretnie można zastosować hiperpersonalizację w różnych typach eCommerce? Oto 5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji. […]

Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago
Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago

    W stale ewoluującym świecie eCommerce, firmy nieustannie poszukują innowacyjnych sposobów na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej. Trudno przecenić tu rolę analityki predyktywnej. Jej wieloaspektowość ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i sukcesu branży.   Szklana kula dla marketingowców   Analityka predyktywna to gałąź analityki danych, która wykorzystuje dane historyczne, algorytmy statystyczne oraz technologię uczenia maszynowego […]

[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”
[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”

    Już teraz możesz obejrzeć nagranie naszego ostatniego webinaru, poprowadzonego przez Director Solutions Consulting w SALESmanago, Aleksandra Skałkę.    Kliknij i odkryj:   – Taktyki wdrożone przez najlepiej prosperujące firmy eCommerce w 2023 r. – Najważniejsze trendy w eCommerce na lata 2023/2024: Sztuczna inteligencja, prywatność danych, dane stron zerowych i inne. – Nowe technologie […]

[Nowa funkcjonalność] Kreaktor Importu Kontaktów: funkcjonalna baza kontaktów bez komplikacji
[Nowa funkcjonalność] Kreaktor Importu Kontaktów: funkcjonalna baza kontaktów bez komplikacji

Przedstawiamy Kreator Importu Kontaktów: płynny początek przygody z CDP. Importuj kontakty bez wysiłku dzięki innowacyjnemu mapowaniu i mechanizmom odpornym na błędy. Przekształć surowe dane w dostosowaną do twoich potrzeb, funkcjonalną bazę danych. Uzyskaj niezależność od IT i zoptymalizuj działania marketingowe. Szybko importuj, oznaczaj i poprawiaj dane, aby uzyskać ponadprzeciętne wyniki.