Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać

 
 

Segmentacja jest znana marketerom już od dłuższego czasu. Jednak w większości przypadków, przypomina raczej nieoszlifowany diament. Wraz z ciągłymi zmianami w technologii wykorzystywanej do zbierania danych, nowymi pokoleniami konsumentów, którzy wymagają wysoce spersonalizowanych treści oraz z ostatnimi zmianami w zachowaniach zakupowych, które spowodował COVID-19, aktualizacja sposobów segmentacji danych stała się kluczowa. Segmentowane kampanie mogą przynieść firmom nawet 760% wzrost przychodów, więc jeśli chcesz nadążyć, musisz nauczyć się segmentować z głową.

 

Jeśli myślisz sobie: „Jeśli zobaczę jeszcze, chociażby jedno zdanie o tym, jak w ciągu ostatniego roku zmieniły się zachowania zakupowe, to odpadam” – to zupełnie cię nie winię. Ostatnio, to stwierdzenie wydaje się być obsesyjnie powtarzane w każdym artykule związanym z tematyką e-commerce. Niemniej jednak to całkowita prawda. Sposoby i metody zakupów wywróciły się do góry nogami, a ignorowanie tego faktu może przysporzyć ci nie lada kłopotów.

 

Jak to się wszystko zaczęło

 

Segment to grupa użytkowników, którzy mają ze sobą coś wspólnego.

 

Żeby zarysować nieco tło tego tematu, pozwólcie mi najpierw wyjaśnić, jak to wszystko wyglądało kiedyś. Na początku istnienia spersonalizowanych ofert, segmentacja rynku opierała się na zaledwie kilku elementach. 

 

Pozwolę sobie zadać takie pytanie – kto chciałby kupić suknię ślubną? Po pierwsze – przyszła panna młoda, to oczywiste. Ale co z mężczyzną, który chce ją kupić dla swojej narzeczonej, dzieckiem chcącym przebrać się za Gnijącą Pannę Młodą na Halloween, kobietą w średnim wieku, która właśnie zdecydowała się wyjść za mąż lub stylistką, która chce wykorzystać sukienkę do sesji zdjęciowych? 

 

Kilka lat temu, w nie tak odległej przeszłości, producent sukni ślubnych kierował swoje reklamy tylko do młodych, około 20 i 30-letnich kobiet. I to by było na tyle. W tamtych czasach taki brak doprecyzowania grupy docelowej był dla firm wystarczający. W końcu zawsze znajdzie się jakaś kobieta, która chce kupić suknię ślubną, prawda? Cóż, spójrzmy prawdzie w oczy, w tym momencie, w czasach wyścigu o każdego klienta, potrzeba czegoś więcej – zupełnie nowych metod segmentacji.

 

Rodzaje segmentacji

 

Segmentacja istnieje tak długo, jak e-commerce. U zarania zakupów online, już w latach 90., z jednej strony mieliśmy do czynienia z dużą ilością danych o klientach, z drugiej zaś, z absolutnym brakiem inteligentnych sposobów ich analizy. Dziś, wraz z pojawieniem się bezkodowych rozwiązań i oprogramowań, pełen potencjał danych może być wykorzystany w celach lepszej personalizacji. Dzięki ogromnej ilości informacji dostępnych na temat dzisiejszych konsumentów w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem do ich analizy marki mogą wzmocnić konwencjonalne markery segmentacji rynku i uzupełnić je o wszystkie rodzaje danych, jakie tylko zapragną. Mogą to być m.in.

 
  • Segmentacja demograficzna – wiek, identyfikacja płci, poziom wykształcenia, dochody, sytuacja rodzinna lub pochodzenie etniczne, a nawet sytuacja zawodowa i branża,  
  • Segmentacja psychograficzna – zainteresowania, przekonania, wartości, cechy osobowości, priorytety, wpływy innych, wybierani influencerzy czy styl życia, 
  • Segmentacja behawioralna – wzorce zakupowe, lojalność wobec marki, nawyki wydatkowe, interakcje z marką, 
  • Segmentacja geograficzna – kod pocztowy, środowisko miejskie lub wiejskie, klimat, obszar wokół danej lokalizacji, miasto i kraj.
 

Nawet jeśli segmentacja ewoluowała i obecnie zawiera o wiele więcej elementów niż kiedyś, to czy jest to jej ostateczna forma?

 

Pojawienie się hipersegmentacji

 

Zatem wracając do początku – zachowania zakupowe konsumentów znacznie zmieniły się w ciągu ostatnich kilku lat. Jedną z głównych przyczyn tych zmian, jest wprowadzenie unowocześnionego oprogramowania napędzanego przez AI, które dzięki funkcjom uczenia maszynowego działa znacznie lepiej niż 5 lat temu. To także zmieniający się profil samych klientów! Wkroczyliśmy w erę, w której ogromną bazę odbiorców stanowią Millennialsi i pokolenie Z, którzy mają zupełnie inne potrzeby niż poprzednie generacje konsumentów. 70% millenialsów jest sfrustrowanych, kiedy otrzymują od firm niepersonalizowane oferty! No i oczywiście – zmiany, które przyniosła pandemia. Koronawirus sprawił, że w obawie przed utratą pracy lub brakiem pieniędzy zaczęliśmy zwracać większą uwagę na to, czego tak naprawdę potrzebujemy. Personalizacja ofert dla konsumentów musiała stać się niemal perfekcyjna. 

 

Z fazy szoku zaraz po początkach pandemii COVID-19, przeszliśmy przez fazę akceptacji otaczającej nas rzeczywistości, a teraz wreszcie nadszedł czas na działania. Podczas gdy na razie marketerzy są mocno skoncentrowani na działaniach go-to-market, w dłuższej perspektywie powinni zdać sobie sprawę z tego, że w końcu wszystko się ustabilizuje i wróci do tzw. normy, czyli do stanu sprzed pandemii. Jak więc połączyć działania „na już” z tymi, które będą odbywać się „w dłuższej perspektywie”, tworząc rozwiązanie, które sprawdzi się w obu przypadkach?  

 

Równoważenie tych potrzeb (elastycznych krótkoterminowych i stabilnych długoterminowych) jest nie lada wyzwaniem dla wielu menedżerów. W takiej  sytuacji na pomoc przybywa hipersegmentacja.

 

Czym jest hipersegmentacja

 

Hipersegmentacja polega na identyfikacji segmentów i kont, które wykazują duży potencjał do konwersji. Jeśli zastanawiasz się, czym różni się ona od tradycyjnej segmentacji, to już spieszę z odpowiedzią.

 

Hipersegmentacja, jak sama nazwa wskazuje, jest „hiper”, co oznacza, że wykracza poza tradycyjną segmentację. Często określa się ją mianem personalizacji 1:1. Podając gotową definicję, według Capgemini, hipersegmentacja to „zaawansowane i realizowane w czasie rzeczywistym dostosowywanie ofert, treści i doświadczeń klientów na poziomie indywidualnym.” 

 

Tak więc nie jest to tylko znalezienie grupy osób połączonych tą samą cechą. Chodzi raczej o stworzenie segmentu „w czasie rzeczywistym”, nawet dla pojedynczego klienta. Firmy dokonują ponownej segmentacji swojej bazy, aby dotrzeć do klientów i potencjalnych klientów, którzy wykazują zwiększoną chęć zakupu „w tym momencie”.

 

Top 10 statystyk oscylujących wokół hipersegmentacji

 

Aby zobrazować ci, jak ważna jest hipersegmentacja, wystarczy użyć do tego celu kilku statystyk.

 

77% marketingowego ROI pochodzi z segmentowanych, targetowanych i triggerowanych kampanii

 

Powodem tego jest po prostu segmentacja klientów na małe grupy, a w przypadku podejścia 1:1 nawet na pojedynczych użytkowników o unikalnych cechach. To oczywiście prowadzi do wysoce spersonalizowanych ofert, które przekładają się na większe szanse zakupu.

 

Kampanie nietargetowane wykazują o 50% niższy CTR niż kampanie prowadzone z użyciem segmentacji

 

E-mail marketing wciąż żyje i ma się całkiem dobrze, jednak nieukierunkowane kampanie są niewypałem w porównaniu do tych targetowanych! Tego, że nie wolno tworzyć jednego e-maila i wysyłać go do wszystkich, nie będę nawet powtarzała. Prawdziwą sztuką wartą opanowania jest działanie zgodnie z zasadami hipersegmentacji i wykorzystanie jej do wysyłania wielu kampanii e-mailowych, nawet do najmniejszych możliwych grup, ale za to z gwarancją, że zostaną one otwarte. Dzięki takiemu typowi komunikacji klienci poczują się wartościowi, co przełoży się na lepsze Customer Experience, a to z kolei bezpośrednio przyczyni się do wzrostu lojalności wobec twojej marki.

 

Dzięki segmentacji wzrost z inwestycji w promocję sprzedaży zwiększa się od 3 do 5%

 

Wykorzystując potencjał segmentacji behawioralnej, możesz w prosty sposób działać w oparciu o napędzane przez AI prognozy zakupowe, aby przewidzieć kolejną transakcję, ryzyko rezygnacji, CLV oraz kanał komunikacji najbardziej efektywny dla każdego kupującego. Po prostu informuj klientów o nowych ofertach i zmieniaj swoje strategie sprzedażowe w oparciu o dobrze przeanalizowane zachowania konsumentów – to sprawi, że zasoby zainwestowanie w promocje szybko się zwrócą.

 

Segmentacja sprawia, że firmy rozumieją swoich klientów o 60% lepiej

 

Segmentacja sprawia, że firmy mają o 130% większe szanse na poznanie motywacji swoich klientów i o 60% większe szanse na zrozumienie ich obaw i problemów, co bezpośrednio przekłada się na dopasowanie kampanii do konkretnego klienta, a co za tym idzie zwiększenie ilości generowanych leadów.

 

Tylko 4% firm prowadzi segmentację z wykorzystaniem wielu typów danych

 

42% marketerów wcale nie segmentuje, a tylko 4% segmentuje za pomocą wielu typów danych (i to właśnie to miejsce, w którym  zaczyna się hipersegmentacja). Jak ustaliliśmy wcześniej, w dzisiejszym świecie marketingu, po prostu nie ma miejsca na działanie bez segmentacji. Aż 91% konsumentów chce robić zakupy w sklepach, które słuchają ich potrzeb. Jak mówi słynny cytat Davida Ogilvy’ego: „Konsument nie jest kretynem, jest twoją żoną”.

 

Dzięki wykorzystaniu person zakupowych, 90% firm ma większą wiedzę o swoich klientach

 

Wykorzystanie segmentacji w jej najprostszej formie może przynieść nawet 140 tysięcy nowych klientów o wysokiej skłonności do zakupu, co potwierdziło case study The Royal Canadian Mint. Jednak wykorzystanie potencjału odpowiednio zbudowanej persony zakupowej, prowadzi do targetowania odbiorców na zupełnie nowym poziomie. Jak wynika z badań, 90% firm korzystających z person jest w stanie lepiej zrozumieć swoich nabywców. Segmentacja wspomagana przez sztuczną inteligencję pozwala w dynamiczny sposób odpowiedzieć na potrzeby person, a hiperpersonalizacja umożliwia reagowanie na ich potrzeby w czasie rzeczywistym.

 

Konkluzje

 

Czy wolisz wyrzucać pieniądze w błoto, działając według przestarzałych zasad sprzedaży? A może podejmiesz wyzwanie hipersegmentacji, wykorzystując podejście 1:1 i dostarczysz odpowiednie oferty przystosowane do zupełnie nowego profilu młodych klientów, którzy są przyzwyczajeni do wybierania coraz to atrakcyjniejszych ofert? Piłeczka jest po twojej stronie.

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

Focus Garden rozkwita z SALESmanago
Focus Garden rozkwita z SALESmanago

    Focus Garden, to lider w branży artykułów ogrodniczych, a ich sukces to opowieść o mocy skutecznego wykorzystania automatyzacji marketingu i strategicznego partnerstwa z SALESmanago.   W ciągu zaledwie roku, nasza współpraca z Focus Garden przyniosła zdumiewające rezultaty:   Imponujący zwrot z inwestycji (ROI) – 6108%  134-procentowy wzrost całkowitej sprzedaży i znaczący wzrost liczby […]

SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO
SALESmanago ogłasza zmiany na kluczowych stanowiskach: Nowy CEO i CRO

    SALESmanago, wiodąca platforma CDP i Marketing Automation, z entuzjazmem informuje o istotnych zmianach w swoim zespole kierowniczym. Zmiany mają na celu optymalizację procesu dostarczania rozwiązań dla segmentu średnich przedsiębiorstw.    Po 13 latach kierowania rozwojem firmy w roli Dyrektora Generalnego, współzałożyciel SALESmanago, Grzegorz Błażewicz, obejmuje nieoperacyjną rolę członka Rady Nadzorczej. Będzie tam odpowiadał […]

30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.
30 trików i porad dotyczących korzystania z szablonów e-mail, które zostawią konkurencję w tyle.

    Jak prześcignąć konkurencję eCommerce za pomocą czegoś tak prostego jak szablony wiadomości e-mail? Chcemy czy nie, email marketing pozostaje potężnym narzędziem do angażowania klientów, zwiększania sprzedaży i ostatecznie – wyprzedzania konkurencji. Dzięki odpowiednim strategiom i dobrze opracowanym szablonom e-mailowym można skutecznie komunikować się z odbiorcami, budować trwałe relacje i zwiększać zyski.   Poniżej […]

Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago
Jak Pitbull West Coast Przełamał Konwencje z SALESmanago

  Pitbull West Coast stanęło przed wyzwaniem – jak wyróżnić się na zatłoczonym rynku i jeszcze bardziej zaangażować swoją społeczność? Odpowiedzią była współpraca z SALESmanago a zwrot z inwestycji (ROI) osiągnął 2947%   Pitbull West Coast to marka odzieżowa, zainspirowana kulturą uliczną i sportami walki. Budując swoją przewagę konkurencyjną i strategie zaangażowania społeczności, firma napotkała […]

Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie
Każdy procent ma znaczenie, czyli jak poprawić współczynnik konwersji w Twojej firmie

    W coraz bardziej konkurencyjnym świecie eCommerce istnieją pewne nakazy i zakazy, jeśli chodzi o zachęcanie klientów do dokonywania zakupów w Twoim sklepie. Czynność ta nazywana jest konwersją i jest to najważniejszy wskaźnik, który musisz obserwować, planując budowanie swojej firmy i zwiększanie przychodów – w końcu sklep internetowy z milionami odwiedzających, który nie sprzedaje, […]

Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!
Kręcisz z AI? Pamiętaj, bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu!

    W świecie, w którym technologia i handel coraz bardziej się przenikają, firmy eCommerce znalazły się na rozdrożu, szukając sposobu na romans z generatywną sztuczną inteligencją. Niedawno opublikowany raport Gartnera, zatytułowany „4 Ways Generative AI Will Impact CISOs and Their Teams”, dostarcza informacji na temat przyszłości cyberbezpieczeństwa w erze AI. Zatem, entuzjaści eCommerce, jeśli […]

Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać
Top 10 porażających statystyk dotyczących hipersegmentacji, które musisz znać

    Segmentacja jest znana marketerom już od dłuższego czasu. Jednak w większości przypadków, przypomina raczej nieoszlifowany diament. Wraz z ciągłymi zmianami w technologii wykorzystywanej do zbierania danych, nowymi pokoleniami konsumentów, którzy wymagają wysoce spersonalizowanych treści oraz z ostatnimi zmianami w zachowaniach zakupowych, które spowodował COVID-19, aktualizacja sposobów segmentacji danych stała się kluczowa. Segmentowane kampanie […]

5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce
5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji dla eCommerce

    Hipersegmentacja w eCommerce to trend, który ma szansę zdominować rynek na dłuższy czas. Segmentacja 1:1 pozwala tworzyć na masową skalę oferty dopasowane indywidualnie do każdego odbiorcy. Ma to wpływ na przychody w sklepie i CLV jego klientów. Jak konkretnie można zastosować hiperpersonalizację w różnych typach eCommerce? Oto 5 super zaawansowanych i turbo-skutecznych segmentacji. […]

Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago
Zerkamy w przyszłość: analityka predyktywna w SALESmanago

    W stale ewoluującym świecie eCommerce, firmy nieustannie poszukują innowacyjnych sposobów na zwiększenie swojej przewagi konkurencyjnej. Trudno przecenić tu rolę analityki predyktywnej. Jej wieloaspektowość ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i sukcesu branży.   Szklana kula dla marketingowców   Analityka predyktywna to gałąź analityki danych, która wykorzystuje dane historyczne, algorytmy statystyczne oraz technologię uczenia maszynowego […]

[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”
[NAGRANIE WEBINARU] „Przygotuj swój eCommerce na 2024 rok: Doświadczenia z 2023 roku, najważniejsze trendy i innowacje technologiczne dla sklepów internetowych”

    Już teraz możesz obejrzeć nagranie naszego ostatniego webinaru, poprowadzonego przez Director Solutions Consulting w SALESmanago, Aleksandra Skałkę.    Kliknij i odkryj:   – Taktyki wdrożone przez najlepiej prosperujące firmy eCommerce w 2023 r. – Najważniejsze trendy w eCommerce na lata 2023/2024: Sztuczna inteligencja, prywatność danych, dane stron zerowych i inne. – Nowe technologie […]