Idealna strona docelowa – audyt Landing Page’a krok po kroku

 
 

Wyobraź sobie, że masz niesamowicie efektowną stronę docelową, dzięki której dynamicznie przybywa Ci nowych leadów. Statystyki pną się w górę, a sprzedaż rośnie w oszałamiającym tempie. Jak stworzyć dobry landing page, który przyciągnie uwagę?

Landing page, czyli strona docelowa, to miejsce, gdzie po kliknięciu w reklamę lub link w mailu trafia odbiorca. Od dobrze stworzonej strony docelowej zależy skuteczność Twojej kampanii reklamowej, czyli jak duża będzie liczba konwersji. Jej charakterystycznymi cechami są prostota, jeden cel oraz osadzenie poza głównym serwerem.

Głównym celem tworzenia tego typu stron jest chęć generowania leadów, proponując jednocześnie:

 • pobranie e-booka
 • zapis na newsletter
 • zapis na wydarzenia i kursy
 • zniżki, kody rabatowe
 • darmowe próbki
 • sprzedaż produktu

Już wiesz, czym jest landing page, ale czy wiesz, jak stworzyć dobry landing page? Oto moje wskazówki.

Przede wszystkim najważniejsze jest, do czego ma służyć Twoja strona docelowa. Określ cel swojego landing page i nie zapominaj, że najlepiej, gdy będzie on tylko jeden. Postawienie kilku zadań jednej stronie docelowej może wprowadzić chaos i z pewnością utrudni Ci pracę, a dla klienta Twój przekaz okaże się niejednoznaczny. Dlaczego określenie celu jest takie istotne? Inaczej będzie prezentować się zapis na kurs, a inaczej sprzedaż produktu. Będą się nie tylko różnić wyglądem, ale także ilością formularzy i typem informacji, które Cię interesują. Ponadto landing page powinien być prosty na tyle, by klient dokładnie wiedział, czego on dotyczy.

Kolejną istotną sprawą jest wygląd. Jeśli chcesz, by przekaz był jasny, a Twój potencjalny klient nie miał wątpliwości, na jakiej stronie się znalazł, potrzebna jest spójność. Kolorystyka Twojej strony to niebieski oraz czerwony? Użyj tych kolorów przy tworzeniu landing page! Na co dzień stosujesz w komunikacji z odbiorcą języka nieformalnego? Zachowaj spójność i również na landing page zwracaj się do niego w ten sposób. Z pewnością na dobre wyjdzie Ci dopasowanie strony docelowej do ogólnego przekazu, jakiego używa Twoja firma. Postaraj się, aby formularz, do którego kierujesz klienta, był spójny z tym, jak kreujesz markę zarówno na swojej stronie internetowej, jak i w social mediach. Oto przykład, jak radzi sobie z tym Alior Bank:

 

Rys. 1. Dopasowanie kolorystyczne strony docelowej na przykładzie Alior Bank

 

Spójność przekazu jest bardzo ważna. Nie tylko pod względem kolorystyki, używania logotypów oraz stylu komunikacji, ale również dopasowania do tego, czego dotyczy. Twój komunikat musi być jasny i klarowny. Landing page powinien kontynuować przedmiot reklamy i wręcz być do niej podobny, np. poprzez dodanie tej samej grafiki. Klient nie może mieć wątpliwości, że trafił na odpowiednią stronę.

Dodatkowym aspektem wizualnym jest zachowanie prostoty. Dodanie bezliku hiperłączy może się okazać tragiczne w skutkach Twojej kampanii – nie tylko rozproszą, ale i odciągną one uwagę odbiorcy od głównego przedmiotu landing page. 

Na tym etapie zrezygnuj z:

 • menu
 • odnośników “zobacz więcej”
 • odnośników do mediów społecznościowych
 • podlinkowań do innych podstron serwisu

Jeśli chcesz pokazać więcej możliwości Twojej firmy, najlepiej zrób to na thank you page (czyli podziękowaniu za wypełnienie formularza). Będziesz mieć pewność, że klient zobaczy, co masz do zaoferowania.

PROTIP: Im mniej linków na podstronie, tym lepiej – szansa, że odbiorca kliknie tam, gdzie chcesz, jest większa.

Wiesz już, jaki cel ma Twój landing page oraz jak powinien prezentować się wizualnie. Następnym krokiem będzie określenie, z jakich elementów składają się takie strony. Na pewno ważnym elementem jest nagłówek. Obecnie internauci coraz rzadziej czytają cały tekst, a jedynie skupiają się na skanowaniu zawartości. Wyszukują informacji, które ich interesują. Jeśli więc chcesz przykuć uwagę odbiorców:

 • sformułuj chwytliwy nagłówek
 • pamiętaj, żeby tekst był krótki (najlepiej do 50 znaków)
 • skup się na korzyściach

Dobrym pomysłem będzie stworzenie odpowiedniej grafiki, na której zaprezentujesz mocne strony Twojej usługi i dopasowanie zdjęcia, które będą dopełnieniem przekazu (przykładowo ukażą dany przedmiot w użyciu lub wspomnienie z poprzedniego wydarzenia). Pamiętaj, by nie odciągać nimi niepotrzebnie uwagi, jeśli tekst jest ważniejszy na Twoim landing page. Koniecznie podlinkuj każdą grafikę, którą umieszczasz! Jeśli chcesz, możesz zamiast tekstu dołączyć krótkie wideo, w którym przedstawisz korzyści z zakupienia Twojego produktu lub zapisu na kurs. Może być to animacja, prezentacja, czy demo. 

Według Eye View Digital, umieszczenie filmu na landing page może zwiększyć konwersję nawet o 86%!

Teraz dwie istotne kwestie – formularz oraz CTA (call to action). Ważne jest, aby formularz był przemyślany i krótki. Zastanów się, jakich informacji potrzebujesz i które z nich chcesz zbierać. Zamiast robić dziesięć okienek na dane, lepiej stworzyć tylko cztery, za to takie, które będą dla Ciebie kluczowe. Jeśli nie zamierzasz wykorzystywać w swojej komunikacji z klientem jego daty urodzenia czy numeru telefonu – usuń te pola. Zbyt duża ilość zbieranych danych zniechęca do wypełnienia. Dobry formularz to taki, który jest jasny – odbiorca wie, co ma napisać. 

CTA to najważniejsza rzecz na Twoim landing page – to dzięki przyciskowi w Twojej bazie pojawia się nowy lead. Niezwykle istotne jest to, by było widoczne. Jak to zrobić? 

 • użyj kontrastowych kolorów – jeżeli strona docelowa utrzymana jest w kolorystyce niebieskiej, nie wahaj się użyć dużego czerwonego lub różowego przycisku. Taka praktyka nie pozwoli odbiorcy przejść obojętnie obok Twojego komunikatu.
 • duża czcionka, która nie zostanie pominięta
 • skup się na korzyściach – o wiele korzystniej będzie wyglądał przycisk z komunikatem „Chcę uczestniczyć”, niż „Zapisz”, tak samo „Chcę otrzymywać newsletter” zamiast „Potwierdź”. Nie bój się wejść w skórę swojego klienta i w przycisku powiedzieć za niego „tak”!

Krótki formularz oraz wyraźne CTA posiada strona docelowa Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców:

 

Rys. 2. Przykład landig page OCRK z wyraźnym CTA oraz krótkim formularzem.

 

Przemyślałeś już koncepcję, zebrałeś wszelkie materiały i stworzyłeś idealny landing page. Zadbałeś o to, by był prosty i czytelny. Co dalej? Testuj! Przetestuj działanie swojej strony docelowej. Czy obrazki bądź filmy wyświetlają się prawidłowo, przycisk przekierowuje na thank you page lub inną wskazaną stronę oraz czy formularz działa poprawnie – da się wpisać informacje, nie pojawiają się żadne błędy. Jeśli celem Twojego landinga jest pobieranie ebooka, sprawdź, czy po kliknięciu w CTA, zaczyna pobierać się właściwy plik. Zrób testowy zapis i sprawdź, czy nowy kontakt pojawił się w Twojej bazie. 

WAŻNE: Nigdy nie udostępniaj swojego landing page bez uprzednich testów!

 

Rys. 3. źródło: Polskie Badania Internetu

 

Strona docelowa przetestowana, a więc teraz pora pomyśleć o wersji mobilnej. Według Polskiego Badania Internetu we wrześniu 2020 roku 22,4 mln internautów korzystało z komputerów, natomiast 24,4 mln używało do tego urządzeń mobilnych (https://pbi.org.pl/raporty/polscy-internauci-we-wrzesniu-2020/). Patrząc na wyniki tych badań można zauważyć, że przeważająca liczba osób przegląda Internet ze swojego telefonu lub tabletu. Oznacza to, że warto przyjrzeć się wersji mobilnej landing page. Tym bardziej, jeśli chcesz, by na stronę docelową kierował link zamieszczony w social mediach – najczęściej użytkownicy korzystają z nich na urządzeniach mobilnych. To, co korzystnie prezentuje się na komputerze, niestety nie zawsze tak wygląda na telefonie. Dlatego po stworzeniu swojej strony docelowej warto sprawdzić, jak wyświetla się na mobilach. Przetestuj to na różnych przeglądarkach i modelach telefonów, by mieć pewność, że Twój landing page wyświetla się prawidłowo. Jeśli nie, koniecznie dokonaj niezbędnych poprawek.

Przykład dobrego landing page:

 

Rys. 4. Przykład landing page rankomat.pl

 

Mocne strony:

 • prosty nagłówek i treść pokazująca korzyści
 • widoczne CTA
 • grafika komunikująca przekaz oferty
 • czytelny przekaz
 • prosty design

Słabe strony:

 • część tytułu wygląda, jakby była podlinkowana – wystarczyłoby samo podkreślenie bez zmiany koloru

Tworzenie idealnego landing page, który sprawi, że konwersja leadów będzie niesamowicie wysoka, jest wyczerpującym procesem. Wymaga przemyślenia całej kampanii, jej przedmiotu, celu i treści. Warto poświęcić czas na to, by stworzona przez Ciebie strona docelowa była dopracowana pod każdym kątem. Ma to realny wpływ na to, czy odbiorca, który na nią trafia, postanowi wypełnić formularz i kupić produkt lub zapisać się na wydarzenie, a Ty będziesz się cieszyć kolejnym pozyskanym klientem w swojej bazie. Dobry landing page to sukces całej kampanii.

Jeśli poszukujesz więcej inspiracji, zajrzyj tutaj.

 

Joanna Iwaszenko - Sołtys

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

4 rzeczy na temat pomiaru wydajności sklepu, o których powinien wiedzieć każdy marketingowiec
4 rzeczy na temat pomiaru wydajności sklepu, o których powinien wiedzieć każdy marketingowiec

    Skuteczny rozwój każdej działalności wymaga sprawnego i precyzyjnego pomiaru wyników. Co ciekawe, różne badania i ankiety wskazują, że marketingowcy eCommerce uważają, że brakuje im umiejętności w tym zakresie. W tym artykule omówimy 4 problemy i trendy związane z pomiarem wyników oraz wskażemy rozwiązania, które sprawią, że Twój zestaw technologii i aplikacji marketingowych będzie […]

Zwiększ konwersję w eCommerce i zbieraj dane Zero-Party dzięki nowemu, stworzonemu z myślą o smartfonach, Email Design Studio
Zwiększ konwersję w eCommerce i zbieraj dane Zero-Party dzięki nowemu, stworzonemu z myślą o smartfonach, Email Design Studio

    Nowe Email Design Studio wyznacza standardy w email marketingu w zakresie customer engagement i budowania poczucia więzi z marką . Używając naszego unikalnego, zaprojektowanego z myślą o urządzeniach mobilnych kreatora emaili, zwiększysz poziom konwersji i zbierzesz cenne dane Zero-Party, które pozwolą Ci jeszcze lepiej zrozumieć swoich klientów.   E-mail wciąż jest królem marketingu […]

Ten artykuł został wygenerowany przez AI. Dotyczy e-maili, treści generowanych przez AI i Twojej przyszłości
Ten artykuł został wygenerowany przez AI. Dotyczy e-maili, treści generowanych przez AI i Twojej przyszłości

    Uwaga: ten artykuł (z wyjątkiem nagłówków i formatowania) został w całości wygenerowany przez sztuczną inteligencję   Wygeneruj post na blogu o chwytliwych tematach e-maili   Napisanie chwytliwego tematu wiadomości e-mail jest ważną częścią tworzenia skutecznej kampanii e-mail marketingu. Dobry temat może zachęcić odbiorców do otwarcia e-maila i przeczytania jego treści, a zły może […]

Pracuj jak dziesięciu najlepszych marketerów naraz! Różnica między Workflow, który działa, a takim, który nie bardzo
Pracuj jak dziesięciu najlepszych marketerów naraz! Różnica między Workflow, który działa, a takim, który nie bardzo

    Lean Marketing wymaga skuteczności, ale taki tytuł może wydawać się przesadą. To nie jest jednak wygórowane oczekiwanie, a propozycja rozwiązania. Jest to wykonalne – jeśli masz odpowiedni Workflow. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest Workflow, jak działa, kto odpowiada za jego efektywność, a ostatecznie – jak skorzystać z doświadczenia twórców szablonów. Utrata produktywności […]

[Nowa funkcjonalność] Szablony Workflow opracowane przez ekspertów eCommerce, dopasowane do twoich celów marketingowych
[Nowa funkcjonalność] Szablony Workflow opracowane przez ekspertów eCommerce, dopasowane do twoich celów marketingowych

    Zebraliśmy naszych czołowych ekspertów eCommerce, którzy na co dzień pracują z największymi światowymi markami, aby całkowicie przeprojektować szablony Workflow w naszej Bibliotece. Ludzie ci włożyli tysiące godzin swojego doświadczenia i unikatową wiedzę w stworzenie nowych, ulepszonych szablonów. Wszystko to, aby zaoszczędzić Twój czas. Ponadto, do Biblioteki dodaliśmy Generator Workflow — pierwszą taką funkcję […]

[Nowa Funkcjonalność] Zmaksymalizuj swój wpływ i kontrolę dzięki nowemu eCommerce Dashboard
[Nowa Funkcjonalność] Zmaksymalizuj swój wpływ i kontrolę dzięki nowemu eCommerce Dashboard

    Nasza najnowsza funkcjonalność, eCommerce Dashboard, agreguje dane z platform eCommerce oraz oprogramowania marketingowego i prezentuje je w jednym miejscu, w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jako, że umożliwia szybki przegląd wydajności sklepu internetowego, a także szczegółowe śledzenie różnych aspektów biznesu, stanowi niezwykle skuteczne, wielokanałowe narzędzie Growth Intelligence.   […]

SALESmanago przeprowadzi się do dedykowanego biurowca w Ocean Office Park na krakowskim Zabłociu
SALESmanago przeprowadzi się do dedykowanego biurowca w Ocean Office Park na krakowskim Zabłociu

    SALESmanago, największa w Polsce i najszybciej rosnąca firma tworząca rozwiązania technologiczne dla eCommerce, we wrześniu przyszłego roku przenosi swoją siedzibę do nowo powstającego Ocean Office Park na krakowskim zabłociu. Grupa Cavatina rozpoczęła już prace nad biurowcem, który zapewni dedykowaną, nowoczesną przestrzeń dla blisko 700 obecnych i przyszłych pracowników SALESmanago.    Charakterystyczny, okrągły Ocean […]

6 prognoz na Black Friday dla eCommerce. Czego oczekuje od Ciebie Internet i co z tym zrobić?
6 prognoz na Black Friday dla eCommerce. Czego oczekuje od Ciebie Internet i co z tym zrobić?

    Black Friday będzie rokiem 2022 w pigułce. Internet pęka w szwach od prognoz i strategii. W tym artykule przedstawiamy sześć najbardziej rozpowszechnionych, istotnych lub po prostu interesujących. Przedstawiamy również nasze podejście do nich. Ale przede wszystkim podpowiadamy, co z nimi zrobić. Na honorowe wyróżnienie zasługują prognozy: zabawki rozejdą się jak świeże bułeczki, ubrania […]

Jak zwiększyć Customer Lifetime Value dzięki platformie Customer Engagement
Jak zwiększyć Customer Lifetime Value dzięki platformie Customer Engagement

    Zwiększanie Customer Lifetime Value to jeden z najskuteczniejszych sposobów na podniesieniea przychodów. W końcu klient, którego już mamy, kosztuje nas znacznie mniej niż konwersja nowego użytkownika. W tym artykule pokażemy cztery scenariusze, w których możesz inteligentnie wykorzystać platformę Customer Engagement, aby zapewnić klientom większą wartość i zarobić więcej pieniędzy w tym procesie.   […]

Idealna strona docelowa – audyt Landing Page’a krok po kroku
Idealna strona docelowa – audyt Landing Page’a krok po kroku

    Wyobraź sobie, że masz niesamowicie efektowną stronę docelową, dzięki której dynamicznie przybywa Ci nowych leadów. Statystyki pną się w górę, a sprzedaż rośnie w oszałamiającym tempie. Jak stworzyć dobry landing page, który przyciągnie uwagę? Landing page, czyli strona docelowa, to miejsce, gdzie po kliknięciu w reklamę lub link w mailu trafia odbiorca. Od dobrze stworzonej […]