Wiele dużych marek na całym świecie ma problem ze znalezieniem równowagi między pozyskiwaniem nowych klientów, a utrzymaniem stałych. Statystycznie, około 44% firm kładzie większy nacisk na strategię pozyskiwania klientów, a tylko 18% koncentruje się na ich utrzymaniu (Huify). Dziwnym jest, że wysiłki dążące do poprawy retencji są często odkładane na dalszy plan lub całkowicie na bok, gdy badania wykazują, że marki wydają 11 razy więcej na wprowadzanie nowych klientów niż zatrzymywanie tych, których już pozyskali (BrandKeys). Czy jest sposób, aby obniżyć te koszty i dystrybuować swoje działania w ten sposób, aby jednocześnie pozyskać nowych klientów jak i utrzymać tych, którzy już z nami są?

 

Dwa kluczowe czynniki wzrostu – Yin i Yang strategii klienta

 

Kiedy hodujesz kwiaty, nie możesz przestać o nie dbać, jeśli nie chcesz, aby uschły. Trzeba je podlewać – tak samo jak klientów. Klient bez strategii pozyskiwania i utrzymania jest jak niepodlewany kwiat – jeśli brakuje którejś z nich, to nie zakwitnie. Osiągnięcie sukcesu w świecie subskrypcji nie jest łatwym zadaniem. Trzeba zarówno pozyskiwać, jak i utrzymywać klientów, starając się zachować odpowiedni balans. Jakie są główne korzyści z tych strategii?

 
 

Każda firma w pewnym momencie staje przed pytaniem, czy powinna skupić się na pozyskiwaniu lub utrzymaniu klientów? Naszą odpowiedzią jest priorytetowe traktowanie obu strategii, stosując odpowiednie działania marketingowe, korzystając z dostępnym zasobów, takich jak Program Lojalnościowy SALESmanago.

 

Program lojalnościowy, który wzmocni siłę sprzedaży

 

69% konsumentów pozwala, aby obecność programów lojalnościowych lub nagród wpływała na ich decyzje zakupowe (Sheerid). Więc który plan jest najlepszy w celu pozyskania nowych klientów? Cóż, każdy który zawiera ofertę specjalną.

 
 

Jednym z najbardziej zalecanych typów programów jest Tiered Program. Możesz opracować niski poziom pierwszego progu, aby szybko zaangażować klientów.

 

Tiered Programs – jak sama nazwa wskazuje, opierają się na progach, które po osiągnięciu zapewniają różne nagrody o namacalnej wartości i są paliwem dla kanałów marketingu szeptanego. Jeśli oferujesz klientom punkty (na podstawie progu na którym się znajdują) po każdym zakupie, które można wykorzystać w przyszłości, klienci są przekonani, że każdy dolar wydany na daną markę przyniesie im w zamian korzyści. Przykładowo – zmieni ich status w Programie lojalnościowym i pozwali od samego początku zdobywać początkowe nagrody lojalnościowe oraz zachęci do kolejnych zakupów.

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej – dobrze jest opracować ofertę powitalną w strategii Programu lojalnościowego. Sprawia ona, że klienci czują się „mile widziani” w społeczności otaczającej markę, angażują się w nią, a także sprawiają, że pozostają jej wierni.

 
 

Program lojalnościowy, który pozwoli świętować długotrwałe relacje z klientami

 

Lojalni klienci są najcenniejsi dla firmy, ponieważ zapewniają największe dochody, 5% wzrost klientów utrzymanych zwiększa zyski od 25% do 95% (SmallBizGenius), podczas gdy pozyskanie nowego klienta kosztuje od  5 do 25 razy więcej niż utrzymanie obecnego (Harvard Business Review). Jak więc opracować strategię, która sprawi, że nowi klienci staną się lojalnymi? Najważniejsze to dać im poczuć, że są ważni – na przykład poprzez wdrożenie Urodzinowego Programu lojalnościowego.

 
 

Jest to jeden z najprostszych i najkorzystniejszych sposobów. Nie tylko zwiększy sprzedaż, spersonalizuje doświadczenie klienta z marką, ale także ponownie zaangażuje nieaktywnych klientów. Wystarczy ustawić całkowicie zautomatyzowany Program urodzinowy i wysyłać klientom urodzinowe wiadomości e-mail z dodatkowymi punktami, które mogą potem wymienić na dodatkowe rabaty. Najlepsze jest to, że sami wybieramy nagrody i dostosowujemy czas ich wysłania, na przykład tak, aby pokrył się z udostępnieniem nowej oferty naszego sklepu!

 
 

Program pozyskiwania i utrzymania lojalności – wykorzystanie lojalności klientów jako narzędzia pozyskiwania

 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że najlepszym zwrotem z inwestycji jest faktyczna optymalizacja istniejącej bazy danych klientów za pomocą marketingu retencyjnego i Programów lojalnościowych. Dzięki wdrożeniu Referral Loyalty Program, obecni klienci nie tylko częściej wracają do naszego eCommerce, zaczynają więcej wydawać, ale także chętnie dzielą się swoją wiedzą o ofercie z najbliższymi, w celu pozyskania dodatkowych środków na zakupy, prezenty lub promocje!

 
 

Zmień swoich konsumentów w sprzedawców i pozwól im stać się narzędziem do pozyskiwania klientów w przyszłości. Jak stworzyć Referral Loyalty Program w SALESmanago?

 

Korzystając z Workflow i automatyzacji możliwe jest stworzenie różnych scenariuszy, oraz przyznanie każdemu klientowi własnego kodu polecającego, które po wpisaniu podczas rejestracji przez nowych gości, automatycznie przypisze im dodatkowe punkty! Zachęć stałych klientów do polecania twojego eCommerce swoim znajomym i rodzinie. Według raportu Trust in Advertising Report firmy Nielsen, polecenie od znajomego jest najbardziej zaufaną formą reklamy. Spraw, aby była to sytuacja korzystna dla wszystkich, zapewnij pakiet startowy dla nowych klientów i dodatkowe punkty za polecania, aby jeszcze bardziej zaangażować użytkowników na każdym etapie ich Customer Journey.

marketing automation

marketing automation