Zwiększ zaangażowanie w aplikację o 540% wykorzystując powiadomienia push

Depositphotos_50738501_s-201585% posiadaczy smartfonów prędzej przestałoby pić wodę niż odinstalowało swoje cenne aplikacje. Dla marketerów to ważna wiadomość, o ile potrafią rozpoznać, że nie wszystkie apki budzą w użytkownikach tak heroiczny nastrój. Decydującym czynnikiem jest zdolność aplikacji do angażowania.

 

Skuteczność powiadomień push

 

Notyfikacje push pomagają uporać się z największą bolączką mobile marketingu: spadkiem zaangażowania w aplikacje (przeczytaj statystyki o porzucaniu aplikacji mobilnych). Odbiorcy chętnie apki pobierają, jednak często zaglądają do nich raz czy dwa, a potem je porzucają. Jednak kiedy użytkownik otrzymuje powiadomienia push, prawdopodobieństwo porzucenia aplikacji spada z 21% do 11%, zaś zaangażowanie wzrasta nawet o 540%. Nie mówiąc już o możliwościach sprzedażowych, jakie oferują notyfikacje.

Jak się jednak za nie zabrać?

 

Typy powiadomień push: masowe i 1-do-1

 

Zacznijmy od rozpoznania 2 podstawowych typów powiadomień push:

  1. Masowe: wysyłane do całej bazy użytkowników lub do jakiegoś jej segmentu,
  2. 1-do-1: wysyłane do pojedynczego użytkownika, punktowo, w reakcji na jakieś jego działanie lub zdarzenie, np. wyrażenie zgody na otrzymywanie powiadomień, pojawienie się w pobliżu sklepu czy zakup w aplikacji. Działają na podobnej zasadzie jak maile transakcyjne – są odpowiedzią na akcję użytkownika.

Sukces Twojej kampanii push opiera się na umiejętnym łączeniu tych 2 typów wiadomości. Dzięki stosowaniu powiadomień 1-do-1 oraz segmentacji, użytkownik będzie miał wrażenie komunikacji dopasowanej idealnie do jego potrzeb.

Ale jak posegmentować odbiorców powiadomień? Możesz zastosować 3 podstawowe kryteria podziału bazy.

 

Segmentacja pod względem zaangażowania

 

To oczywiste, że Twoi zaangażowani odbiorcy wymagają zupełnie innego podejścia niż ci, którzy zaglądają do Twojej aplikacji z rzadka lub w ogóle. O ile sporadycznych użytkowników może poirytować częsta komunikacja, o tyle byłoby szkoda nie wykorzystać w pełni potencjału, jaki tkwi w Twoich fanach.

Nie atakuj niezbyt aktywnych – daj im się poznać. Nie za często dostarczaj im starannie wyselekcjonowane i spersonalizowane treści. Kluczem jest tu analityka: patrz, jak reaguje Twój odbiorca, ile powiadomień chce dostawać, na jaki typ notyfikacji źle reaguje.

 

Segmentacja: ile czasu minęło od zainstalowania?

 

Początkujący użytkownicy potrzebują spokojnego wprowadzenia w Twój świat. Powoli buduj z nimi więź, pokaż możliwości aplikacji. Zacznij od podziękowania za pobranie i wyrażenie zgody na otrzymywanie powiadomień.

W kolei weterani powinni otrzymywać pushe podkreślające ich długi staż. Możesz także adresować do nich bardziej zaawansowane treści oraz wykorzystywać elementy grywalizacji.

 

Segmentacja: zainteresowania

 

Badając, jakie inne aplikacje użytkownik zainstalował na swoim urządzeniu oraz z jakich modułów aplikacji najczęściej korzysta, możesz ustalić jego zainteresowania. W ten sposób np. do grupy użytkowników, którzy mają zainstalowane aplikacje dotyczące sportu i zdrowego stylu życia możesz sprofilować powiadomienie inaczej niż do tych, którzy wolą aplikacje z zakresu finansów. Oferty będą trafniejsze, co przełoży się nie tylko na wyższą konwersję, ale i na wzrost zaufania odbiorców, które jest w wypadku powiadomień push fundamentalne.

 

Kontekst

 

Powinniśmy dostarczać wartościowe informacje i oferty, jednak pojęcie „wartości” nie jest przecież obiektywne: nie ma ofert uniwersalnie wartościowych, atrakcyjnych dla wszystkich. -80% na steki to słaba oferta dla wegetarianina, osoby odchudzającej się albo kogoś, kto akurat jest w podróży daleko od Twojego lokalu.

Dlatego kontekst jest wszystkim: dotyczy to zarówno zainteresowań i historii zachowań naszego użytkownika w aplikacji, jak i też sytuacji, w której się znajduje, czasu i miejsca, które możesz łatwo poznać. Np. nie wysyłaj powiadomień w nocy – uwzględnij czas urządzenia, kiedy masz międzynarodowy biznes.

 

Geomarketing

Wiedza o położeniu klienta powinna stanowić fundament Twoich działań mobile, szczególnie, gdy masz salon offline. Ponieważ 94% użytkowników wyszukuje na smartfonie informacje związane ze swoim położeniem (np. kawiarnię czy szewca w pobliżu), a 90% z ich działa zgodnie ze znalezioną informacją (tj. udaje się do kawiarni czy szewca), geomarketing wydaje się ogromnym potencjałem, który otwiera się przed marketerem.

Jego zadanie polega przede wszystkim na zbudowaniu zaufania, jeżeli chce pozyskiwać od klienta tak intymne dane. Ważne jest wtedy, by nie przesadzać i nie bombardować powiadomieniami, stopniowo przekonując użytkownika, że nasze wiadomości są przydatne.

 

Długość powiadomień

 

Powiadomienia muszą mieścić się w oknie, co – podobnie jak Twitter – czyni z nas poetów, którzy próbują wcisnąć pożądane znaczenie w wymaganą  ilość znaków. W wypadku notyfikacji push będzie to poniżej 200 znaków, co wymusza zwięzłość. Tę zresztą bardzo lubią odbiorcy – zamiast długawych emaili dostają szybką informację do wykorzystania tu i teraz.

 

Dźwięk powiadomień

 

Dobrze, gdy Twoja aplikacja kojarzy się z czymś wyjątkowym, co może oddać oryginalny dźwięk powiadomień.

 

Subtelna logika push

 

Wykorzystuj analitykę, by zobaczyć, jakie typy powiadomień działają dobrze, a jakie nie spotykają się z entuzjazmem i zawsze pamiętaj, że powiadomienia push są tak skuteczne jedynie, jeśli zachowasz potrzebny dystans i nie będziesz nachalny. W przeciwnym wypadku cała skuteczność powiadomień push pada, bowiem odbiorca albo je wyłącza, albo z niesmakiem odinstalowuje całą aplikację.

Musisz budować więź bardzo powoli, kładąc ogromny nacisk na zgodność Twoich komunikatów z kontekstem.

 

Twoja kolej

 

A jakie są Twoje doświadczenia z powiadomieniami push? Czy są skutecznym elementem Twojego marketingu? Z jakich narzędzi korzystasz, by je wysyłać?  I czy lubisz jej jako klient?

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o powiadomieniach push i marketingu mobile, pobierz za darmo naszego ebooka: Mobile Marketing Automation i przyszłość kanału mobile.

SALESmanago o platforma Customer Engagement, zaprojektowana dla efektywnych i głodnych sukcesu zespołów marketingowych w eCommerce. Dla marketerów, którzy pragną być zaufanymi partnerami dla swoich CEO. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 2000 biznesów online średniej wielkości w 50 krajach oraz liczne globalne marki takie jak Starbucks, Vodafone, Lacoste, New Balance czy Victoria's Secret.

SALESmanago zapewnia maksymalizację wzrostu przychodów oraz poprawy wskaźników KPI dla eCommerce wykorzystując trzy zasady: (1) Customer Intimacy, aby stworzyć autentyczne relacje z klientami w oparciu o dane Zero- i First-Party, (2) Precision Execution, aby zapewnić doskonałe omnichannelowe doświadczenie klienta dzięki hiper-personalizacji oraz (3) Growth Intelligence, która łączy wskazówki opracowane przez specjalistów oraz AI, umożliwiając pragmatyczne i szybkie podejmowanie decyzji w celu maksymalizacji efektu.

Czytaj więcej na: www.salesmanago.pl

Recesja lojalności w eCommerce. Jak ma sobie z nią radzić marketer?
Recesja lojalności w eCommerce. Jak ma sobie z nią radzić marketer?

    Inflacja sprawia, że klienci zastanawiają się dwa razy, nim otworzą portfel. I choć wciąż kupują, to ich zachowanie się zmieniło. W sektorze eCommerce obserwujemy inflacyjną recesję lojalności, która stawia marketerów w paradoksalnej sytuacji: muszą zwiększać swoją efektywność bez zwiększania kosztów operacyjnych. Jest z tego wyjście  – z głową.   Zachowanie klientów się zmieniło […]

4 sposoby na personę i odszukanie wartościowych nabywców we własnej bazie danych – z głową!
4 sposoby na personę i odszukanie wartościowych nabywców we własnej bazie danych – z głową!

    W poprzednim artykule zwróciliśmy uwagę, że Lean Marketing wymaga inteligentnych, wysoce wydajnych, drobnych kroków, zamiast wielkich planów marketingowych. W tym artykule pokażemy 4 praktyczne sposoby na wykonanie takich kroków i znalezienie wartościowych klientów we własnej bazie danych.   Wzmocnienie elementów strategii lean   Jak wskazaliśmy również w poprzednim artykule, niektóre elementy strategii Lean […]

Dlaczego Lean Marketing to strzał w dziesiątkę dla eCommerce?
Dlaczego Lean Marketing to strzał w dziesiątkę dla eCommerce?

    Najpierw było Lean Manufacturing, potem Lean Management. Ukonstytuowały one powszechne rozumienie terminu Lean, który oznacza osiąganie celów bez kosztownych strat lub nadwyżek – czasu, zasobów lub wysiłku. Lean Marketing zawiera wszystkie te elementy, a ponadto czerpie wiele ze stylu zarządzania projektami Agile. Lean Marketing jest również znacznie łatwiejszy, gdy masz platformę Customer Data […]

[Nowa Funkcjonalność] SALESmanago uruchamia Centrum integracji: wszystkie Twoje integracje w jednym miejscu!
[Nowa Funkcjonalność] SALESmanago uruchamia Centrum integracji: wszystkie Twoje integracje w jednym miejscu!

    Dzięki SALESmanago Twoje ulubione narzędzia marketingowe są teraz łatwiej dostępne niż kiedykolwiek. Możesz cieszyć się nimi wszystkimi, zebranymi w jednym miejscu. Wystarczy kliknąć. Zasil swój marketing danymi klientów, korzystając ze wszystkich swoich ulubionych narzędzi. Użyj gotowych integracji lub dodaj Kod Monitorujący do swojej witryny, aby błyskawicznie zintegrować ją z SALESmanago. Integracja napędza marketing […]

10 trików na niesamowitą optymalizację współczynnika konwersji
10 trików na niesamowitą optymalizację współczynnika konwersji

    W naszym ostatnim artykule zwróciliśmy uwagę na współczynnik konwersji i jego fundamentalne znaczenie dla eCommerce – w końcu sklep internetowy z milionami odwiedzających, który nie sprzedaje, to w zasadzie tylko zwykła strona internetowa. Dziś pokażemy ci 10 praktycznych sposobów na stabilne, ugruntowane zwiększenie współczynnika konwersji – miesiąc po miesiącu.   Jak wyliczyć współczynnik […]

Dlaczego Conversion Rate to najważniejsza metryka w eCommerce?
Dlaczego Conversion Rate to najważniejsza metryka w eCommerce?

    W jednym z naszych wcześniejszych wpisów pokazaliśmy, jak zyskujące na popularności podejście CLV-ROI zmienia modele biznesowe eCommerce. Aby jednak znaleźć się w punkcie, w którym Twoi klienci zamieniają się w lojalnych fanów, musisz najpierw zamienić odwiedzających w klientów. Dlatego postrzegamy Conversion Rate (CR), czyli współczynnik konwersji, jako najbardziej fundamentalną metrykę w eCommerce. Bez […]

Jak wpleść dane zero-party w marketing strony internetowej?
Jak wpleść dane zero-party w marketing strony internetowej?

    Nasze Centrum Preferencji Klienta, uruchomione na początku tego roku, otworzyło zupełnie nowy świat możliwości hipersegmentacji. Teraz kreatywne wykorzystanie wielu naszych funkcji pozwoli Ci dostarczać komunikat zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb i gustów oraz zamienić Twój CDP w Platformę Customer Intimacy i w konsekwencji, budowę wyjątkowo solidnych relacji. W wielu naszych artykułach znajdziesz wszelkiego […]

Uwaga klientów ma swoje granice, z pomocą przychodzi grywalizacja! 5 trendów kształtujących zgrywalizowany eCommerce
Uwaga klientów ma swoje granice, z pomocą przychodzi grywalizacja! 5 trendów kształtujących zgrywalizowany eCommerce

    Bezprecedensowe czasy globalnej pandemii przyzwyczaiły nas do zmian zachowań konsumentów, co tylko uległo nasileniu wraz z przedłużającym się okresem i kolejnymi falami. Rosnąca cyfryzacja naszych zachowań osiągnęła nieprzewidywany dotąd poziom w skali i w demografii. A na ekranie nie ma zbyt wiele miejsca. Walka o uwagę nasiliła się. Uwaga to wyjątkowo cenny zasób. […]

Klienci chcą płynnego, mobilnego i indywidualnego eCommerce. Jakie technologie pomogą?
Klienci chcą płynnego, mobilnego i indywidualnego eCommerce. Jakie technologie pomogą?

    Skrupulatnie zbadaliśmy najnowsze trendy konsumenckie, aby oddzielić ziarno od plew i przedstawić rzetelne oszacowanie ogólnego kierunku ewolucji eCommerce. Oto, co odkryliśmy:   Klienci przenoszą się na urządzenia mobilne   Klienci zwykle odkrywają więcej produktów online niż w sklepach stacjonarnych. 55% z nich preferuje sieć z uwagi na wygodę, 46% większy wybór, a 45% […]

Najlepszy przewodnik po danych zero-party i Centrum Preferencji Klienta, Część 2: Narzędzia i porady
Najlepszy przewodnik po danych zero-party i Centrum Preferencji Klienta, Część 2: Narzędzia i porady

    Jak można otworzyć nowe możliwości dla reklamy opartej na preferencjach? Jak dodać czynnik ludzki do komunikacji poprzez skonfrontowanie surowych danych z rzeczywistymi potrzebami prawdziwych klientów? Odpowiedź brzmi: dane zero- i first-party. Czym one są? Dlaczego warto je zbierać i jak to robić? Oto przewodnik, który pomoże ci wprowadzić więcej konsensusu w relacje z […]